Agrosimex zaprasza na regionalne konferencje sadownicze

Na regionalnej konferencji sadowniczej Agrosimeksu w 2015 roku
Styczeń, luty i może jeszcze pierwsza połowa marca pozwalają sadownikom na swobodniejsze dysponowanie czasem, oderwanie się od najpilniejszych zajęć. Kilka godzin czy nawet i dni warto przeznaczyć na któreś z bardzo w tym okresie licznych spotkań sadowniczych. Wśród propozycji dla producentów owoców jest także cykl kilkunastu regionalnych konferencji sadowniczych Agrosimeksu. Pierwsza – już we wtorek 5 stycznia w Warce.

Pomysł zapraszania sadowników na imprezę organizowaną gdzieś w bliskim sąsiedztwie, zimą, gdy czas i obyczaj sprzyjają sąsiedzkim odwiedzinom, posiadom, spotkaniom jest przez Agrosimex realizowany czwarty sezon. Z początku zaproszenie takie kierowaliśmy do sadowników rejonu warecko-grójeckiego, ale szybko rozszerzono tę formułę na inne centra produkcji sadowniczej.

Tegoroczne regionalne konferencje rozpoczyna wspomniane już spotkanie 5.01 w Warce. W pierwszym tygodniu stycznia w największym sadzie Europy – do 9 stycznia odbędą się jeszcze cztery regionalne konferencje (6.01 Promna Kolonia, 7.01 Chynów, 8.01 Wilków, 9.01 Biała Rawska; początek wszystkich spotkań godz. 10.00).

W połowie miesiąca firma zaprasza na warszawskie Targi Sadownictwa i Warzywnictwa, a następnie 16.01 do Trzebnicy. Trzecia dekada miesiąca to okazja do spotkań dla sadowników lubelskich (20.01 Piaski, 21.01 Rybno, 22.01 Sadkowice). Pod koniec stycznia Agrosimex gościć będzie producentów owoców na swoim stoisku  podczas XXV Sandomierskich Spotkań Sadowniczych. Na początku lutego – dwie regionalne konferencje na Kujawach i w Wielkopolsce (3.02 Sompolno, 5.02 Kowal, 16.02 Tryszczyn) i jeszcze 59. Ogólnopolska Konferencja Ochrony Roślin Sadowniczych w Poznaniu, XII „Jagodowe Trendy” w Kraśniku, na koniec targi Gardenia – ponownie w Poznaniu. Szczegółowy „rozkład jazdy” – www.doradztwosadownicze.pl.

Do współpracy przy organizacji regionalnych konferencji sadowniczych Agrosimex zaprasza władze samorządowe – gmin i powiatów, organizacje i związki branżowe. Tematyka spotkań stara się z jednej strony uwzględnić najświeższe spostrzeżenia, doświadczenia z minionego sezonu, omówić najważniejsze problemy, z jakimi mieliśmy w ubiegłym roku do czynienia – choćby na skalę lokalną, zaś z drugiej przedstawić nowości mogące mieć znaczenie dla prowadzenia produkcji sadowniczej.

Tak więc podczas nadchodzących spotkań nie zabraknie – jak zwykle – komentarzy na temat głównych zagrożeń (parch i mączniak jabłoni, mszyce, zwójki) jak i sugestii jak przygotować drzewa do bardzo prawdopodobnej i w przyszłości suszy – zjawiska, jakie dało się polskim uprawom mocno we znaki w 2015 roku. Jest coraz więcej możliwości „hartowania” drzew i ograniczania negatywnych skutków niedoborów wody. Na te i inne, niewymienione tu tematy będą się wypowiadali zaproszeni przez Agrosimex specjaliści krajowi i zagraniczni.
 
Formuła regionalnych konferencji sadowniczych jest dość luźna – oprócz wysłuchania wykładów pozostawia sporo czasu i możliwości na dyskusje – ogólne czy kuluarowe. To zresztą jeden z czynników zachęcających do wzięcia udziału w którejś z nich: można posłuchać, porozmawiać, sprawdzić co o jakichś naszych pomysłach powiedzą inni sadownicy.

Z regionalnej konferencji sadowniczej można wrócić do domu z którymś z trofeów dla zwycięzców quizów kończących zwykle sesje wykładowe. Środki ochrony roślin, nawozy, drobne narzędzia są na pewno miłym upominkiem, ale najważniejsza jest przecież głęboko w nas tkwiąca potrzeba współzawodnictwa, sprawdzania się, porównywania z innymi – jeśli jeszcze takiej próbie można się poddać na luzie, z przymrużeniem oka – satysfakcja „w pakiecie” korzyści z uczestnictwa.

Na koniec uwaga: prosimy o sprawdzenie na podanej powyżej stronie, czy termin wybranej regionalnej konferencji sadowniczej nie uległ w ostatniej chwili zmianie.
 
Do zobaczenia!

Janusz Miecznik, Agrosimex

Related Posts

None found

Poprzedni artykułReforma zasad promocji produktów rolnych i rolno-spożywczych
Następny artykułSzkolenia z zakresu stosowania środków ochrony roślin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.