18. Dzień Otwartych Drzwi w Dąbrowicach

Dzień Otwartych Drzwi Instytutu Ogrodnictwa w Sadzie Doświadczalnym w Dąbrowicach urządzono 24 czerwca po raz osiemnasty. Z okazji do odwiedzenia sadu, wysłuchania przygotowanych przez naukowców z IO  wykładów, spotkań i konsultacji skorzystało ponad siedmiuset sadowników z całej Polski.
Powitanie uczestników 18. DOD w Dąbrowicach było dla gospodarza imprezy, prof. Franciszka Adamickiego równocześnie pożegnaniem – kończy bowiem swoją czteroletnią kadencję dyrektora Instytutu. Ustępując z funkcji podziękował sadownikom za współpracę i przedstawił swoją następczynię, prof. dr hab. Małgorzatę Korbin – dotychczasową z-cę dyrektora IO ds. naukowych, specjalistkę w dziedzinie hodowli roślin sadowniczych.

Prof. dr hab. Małgorzata Korbin -nowy dyrektor Instytutu Ogrodnictwa

Tradycyjnie przedpołudnie Dnia wypełniły wykłady. Aktualności dotyczące zagrożenia drzew ze strony patogenów przedstawiła dr hab. prof. IO Beata Meszka (mat. przygotowany wspólnie z prof. dr hab. Piotrem Sobiczewskim). Oprócz sprawiającego co roku kłopoty parcha jabłoni, prelegentka zwracała uwagę na zarazę ogniową, mączniaka jabłoni (silna presja w niektórych sadach), brunatną zgniliznę drzew pestkowych i brunatną zgniliznę. Przypomniała o problemie kwasowości wody używanej do opryskiwań – w cieczy opryskowej o pH równym 7 kaptan po dwóch godzinach jest już mało aktywny, natomiast w wodzie mocno kwaśnej (nawet 3,5 pH) zachowuje w pełni swoje właściwości grzybobójcze. 

W tematyce wykładów jak co roku sporo uwagi poświęcono aktualnym zagrożeniom ze strony chorób i szkodników

Szkodniki mogące szczególnie zagrażać sadom w bieżącym sezonie przypomniała prof. Barbara Łabanowska (mat. przygotowany z mgr inż. Wojciechem Piotrowskim). Wśród tych najbardziej dokuczliwych znalazła się muszka plamoskrzydła (Drosophila suzukii) – na razie jeszcze tylko potencjalnie szkodliwa, ale już w Polsce notowana. Lustracji wymagają w sadach owocówki, zwójkówki liściowe, przezierniki, pędraki chrabąszczy. Na malinach nasila się występowanie przebarwiacza malinowego oraz przenoszonego przez tego szpeciela wirusa plamistości liści maliny.

Dr inż. Grzegorz Doruchowski omawiał remediację pozostałości środków ochrony roślin za pomocą opracowanego w IO kompaktowego stanowiska bioremediacyjnego VERTIBAC. Pozostałości pestycydów są neutralizowane przez drobnoustroje glebowe w specjalnie skomponowanym kompoście, a odciekająca z kompostu woda spływa najpierw do osobnego zbiornika, po czym wraca na złoże kompostu, skąd stopniowo odparowuje. Z tego zamkniętego systemu pozostałości nie przedostają się do środowiska. 

W tym roku okazale prezentowały się doświadczenia z czereśniami

Prof. dr hab. Elżbieta Rozpara zreferowała stan instytutowych badań ekologicznych metod produkcji sadowniczej, prof. dr hab. Waldemar Treder zachęcał do korzystania z oszczędnych systemów gospodarowania wodą ułatwianych przez serwis nawodnieniowy IO, a mgr inż. Tomasz Golis przypominał, że nie samym jabłkiem nasze sadownictwo stać może – są jeszcze gatunki mało znane producentom. Szerzej o tematyce wykładów będzie można przeczytać w sadowniczych periodykach wydawnictwa Plantpress.

 
Jak co roku dużym zainteresowaniem cieszyły się wycieczki na poletka doświadczalne prowadzone przez pracowników naukowych IO specjalizujących się w danych zagadnieniach. „Wstępem” do nich, ułatwiającym zlokalizowanie interesujących poszczególnych gości imprezy poletek mogły być przejażdżki po sadzie doświadczalnym (również z przewodnikiem) czerwonym „londyńskim” piętrusem. Również te wątki przedstawią redaktorzy „MPS Sadu” i „Truskawki, Maliny, Jagód”. 

Przejażdżki londyńskim piętrowym autobusem – mogły być zwiadem przed dokładniejszym obejrzeniem wybranych doświadczeń

pg

Related Posts

None found

Poprzedni artykułRowerowe zwiedzanie podkarpackich winnic
Następny artykułDodatkowych 4260 młodych rolników otrzyma dotacje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.