Prof. dr hab. Małgorzata Korbin -nowy dyrektor Instytutu Ogrodnictwa
Tradycyjnie przedpołudnie Dnia wypełniły wykłady. Aktualności dotyczące zagrożenia drzew ze strony patogenów przedstawiła dr hab. prof. IO Beata Meszka (mat. przygotowany wspólnie z prof. dr hab. Piotrem Sobiczewskim). Oprócz sprawiającego co roku kłopoty parcha jabłoni, prelegentka zwracała uwagę na zarazę ogniową, mączniaka jabłoni (silna presja w niektórych sadach), brunatną zgniliznę drzew pestkowych i brunatną zgniliznę. Przypomniała o problemie kwasowości wody używanej do opryskiwań – w cieczy opryskowej o pH równym 7 kaptan po dwóch godzinach jest już mało aktywny, natomiast w wodzie mocno kwaśnej (nawet 3,5 pH) zachowuje w pełni swoje właściwości grzybobójcze.
W tematyce wykładów jak co roku sporo uwagi poświęcono aktualnym zagrożeniom ze strony chorób i szkodników
Szkodniki mogące szczególnie zagrażać sadom w bieżącym sezonie przypomniała prof. Barbara Łabanowska (mat. przygotowany z mgr inż. Wojciechem Piotrowskim). Wśród tych najbardziej dokuczliwych znalazła się muszka plamoskrzydła (Drosophila suzukii) – na razie jeszcze tylko potencjalnie szkodliwa, ale już w Polsce notowana. Lustracji wymagają w sadach owocówki, zwójkówki liściowe, przezierniki, pędraki chrabąszczy. Na malinach nasila się występowanie przebarwiacza malinowego oraz przenoszonego przez tego szpeciela wirusa plamistości liści maliny.
W tym roku okazale prezentowały się doświadczenia z czereśniami
Prof. dr hab. Elżbieta Rozpara zreferowała stan instytutowych badań ekologicznych metod produkcji sadowniczej, prof. dr hab. Waldemar Treder zachęcał do korzystania z oszczędnych systemów gospodarowania wodą ułatwianych przez serwis nawodnieniowy IO, a mgr inż. Tomasz Golis przypominał, że nie samym jabłkiem nasze sadownictwo stać może – są jeszcze gatunki mało znane producentom. Szerzej o tematyce wykładów będzie można przeczytać w sadowniczych periodykach wydawnictwa Plantpress.
Przejażdżki londyńskim piętrowym autobusem – mogły być zwiadem przed dokładniejszym obejrzeniem wybranych doświadczeń
pg