Zmiany w VAT

Na posiedzeniu 15 listopada posłowie zajęli się w drugim czytaniu nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Projektowana nowelizacja wprowadza przepisy o charakterze dostosowawczym do prawa UE. Proponowane zmiany wynikają również z potrzeby racjonalnego stosowania obniżonych stawek podatku VAT.
Nowe przepisy mają uprościć rozliczenia podatku VAT, wprowadzić stabilność prawną oraz zmniejszyć obciążenia biurokratyczne dla przedsiębiorców. Projekt przewiduje m.in. podniesienie stawki VAT z 8 do 23 proc. na wyroby sztuki ludowej, rękodzieła oraz rzemiosła ludowego i artystycznego. Doprecyzowany zostanie przepis, że stawka obniżona na usługi gastronomiczne nie obejmuje kawy zabielanej oraz regulacje dotyczące zwolnienia od podatku VAT w sektorze budowlanym. Nowelizacja zakłada też, że w przypadku, gdy kwota transakcji nie przekroczy 450 zł lub 100 euro możliwe będzie wystawianie faktur uproszczonych. Projekt wpłynął do Sejmu 16 października 2012 r. Pierwsze czytanie odbyło się 23 października br. na posiedzeniu Sejmu, po czym projekt trafił do Komisji Finansów Publicznych. Komisja zaproponowała do projektu szereg poprawek, m.in. zmianę z 1 lipca 2013 r. na 1 stycznia 2014 r. terminu wejścia w życie przepisów dotyczących powstawania obowiązku podatkowego i związanych z nimi zmian w fakturowaniu. Zmiana ta daje podatnikom więcej czasu na dostosowanie systemów finansowo-księgowych. Celem kolejnej poprawki jest dodanie w nowelizowanej ustawie przepisu, że w przypadku usług ciągłych (np. dostawa mediów) obowiązek podatkowy powstaje z dniem wystawienia faktury, nie później jednak niż z upływem terminu płatności. Komisja zaproponowała też zmianę zasad wystawiania faktur korygujących – na fakturze nie będzie trzeba wykazywać danych sprzed korekty. Sprawozdanie przedstawiła posłanka Bożena Szydłowska. Projekt trafił ponownie do Komisji Finansów Publicznych w celu zaopiniowania poprawek zgłoszonych podczas drugiego czytania.
 
Za: www.sejm.gov.pl
KR

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNowy produkt na unijnej liście nazw chronionych
Następny artykułOdpady

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.