„Zielarstwo i terapie roślinne” na lubelskim Uniwersytecie Przyrodniczym ma być pierwszym w Polsce kierunkiem, obejmującym tak szeroko zagadnienia dotyczące zielarstwa i ziołolecznictwa. – W programie nauczania zamieszczono przedmioty z dziedziny zielarstwa i ziołolecznictwa, uwzględniając najnowsze trendy i osiągnięcia naukowe w tym zakresie. Zajęcia prowadzone będą z użyciem specjalistycznej aparatury do laboratoryjnej oceny jakości surowców i preparatów roślinnych – powiedział jeden z twórców kierunku, kierownik Katedry Warzywnictwa i Roślin Leczniczych Uniwersytetu Przyrodniczego prof. Jan Dyduch.
Studenci będą uczyć się m.in. technik identyfikacji, hodowli, uprawy, zbiorów roślin, które mogą być stosowane zarówno w leczeniu różnych chorób, w profilaktyce, ale też w kosmetyce i dietetyce. Poznawać będą też historię zielarstwa i ziołolecznictwa, właściwości roślin przyprawowych czy grzybów.
Oprócz wiedzy o roślinach zielarskich, ich wymaganiach środowiskowych, zasadach zbioru i przerobu ziół, studenci będą także uczyć się analityki laboratoryjnej, standaryzacji i oceny jakości surowców roślinnych. Część przedmiotów dotyczyć ma zasad obrotu oraz sprzedaży ziół i preparatów ziołowych.
Studia obejmą też zagadnienia fitoterapii, czyli wykorzystania produktów roślinnych w terapiach. Studenci będą m.in. poznawać zasady i metody przygotowania leczniczych surowców roślinnych pochodzących ze stanowisk naturalnych oraz z uprawy, a także ich przetwórstwa i przechowywania. Wiedza ta jest szczególnie potrzebna tam, gdzie proces uprawy, zbioru oraz przerobu roślin podporządkowany jest wykorzystaniu otrzymanego surowca w przemyśle farmaceutycznym, perfumeryjno-kosmetycznym, spożywczym czy w gospodarstwie domowym.
O powodzeniu terapii przy pomocy preparatów uzyskanych z roślin decyduje ich wysoka jakość. Dlatego – według twórców nowego kierunku – jest duże zapotrzebowanie na profesjonalną kadrę doradców w zakresie pozyskiwania i przetwarzania surowców zielarskich. Absolwenci nowego kierunku będą mogli podejmować prace na różnych stanowiskach w sektorze zielarskim.
Studia na nowym kierunku rozpoczną się od października przyszłego roku akademickiego 2013/2014. Będą to studia pierwszego stopnia, po których będzie można uzyskać tytuł zawodowy inżyniera.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Zielarstwo i terapie roślinne – nowy kierunek studiów na UP w Lublinie
Techniki uprawy i zbioru ziół oraz ich wykorzystanie w leczeniu będą mogli poznać studenci w ramach nowego kierunku "Zielarstwo i terapie roślinne", który otwiera Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.