Żegnamy Elżbietę Grażynę Pokorny

Z żalem informujemy, że 6 października zmarła Elżbieta Grażyna Pokorny, dziennikarka i redaktor ogrodniczy, od 1964 roku związana z wydawnictwami ogrodniczymi, m.in. z "Hasłem Ogrodniczym" i kwartalnikiem "Kwiaty".

Grażyna Pokorny urodziła się 5 listopada 1932 roku w Białymstoku. Studiowała na Wydziale Ogrodniczym SGGW w Warszawie. Po ukończeniu studiów odbyła staż ogrodniczy w Jakubowicach koło Krakowa, a następnie podjęła pracę w Spółdzielni Ogrodniczej Ziemi Krakowskiej. W roku 1964 została redaktorem „Hasła Ogrodniczego”, prowadziła w nim z wielką energią i pomysłowością dział sadownictwa. Była pomysłodawczynią i organizatorką Ogólnopolskich Olimpiad Ogrodniczych. Potem łączyła kierowanie działem sadownictwa z funkcją zastępcy redaktora naczelnego HO.

W 1974 roku ukazał się pierwszy numer kwartalnika „Kwiaty” – Grażyna Pokorny była pomysłodawcą oraz organizatorem tego czasopisma i została jego redaktorem naczelnym.  Dzięki Jej staraniom i ogromnej pasji było to wysmakowane czasopismo z pięknymi, kolorowymi zdjęciami i nietuzinkową grafiką. Było to niewątpliwie najpiękniejsze i najciekawsze czasopismo ogrodnicze  w krajach bloku socjalistycznego. W międzyczasie ukończyła z wyróżnieniem studia dziennikarskie.

W roku 1992 Państwowe Wydawnictwo Rolniczo-Leśne w Warszawie postanowiło „Kwiaty” zlikwidować i wtedy Grażyna Pokorny, aby ratować swoje ukochane czasopismo, utworzyła Kwiaty spółkę z o.o. „Kwiaty” na kilka lat zostały uratowane, ale w niedługim czasie po przejściu Grażyny na emeryturę zniknęły z rynku. Grażyna Pokorny jest autorką setek artykułów oraz współautorką, wraz z Jerzym Ludwikiem Kernem, unikatowej pozycji „Portrety kwiatów”.

Grażyna była aktywnym członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Pogodna, dowcipna i pełna energii, przyjazna ludziom, wyrozumiała dla współpracowników, wierna w przyjaźni.

Odeszła od nas po ciężkiej chorobie 6 października 2014 roku.

Redakcja

Pogrzeb Grażyny Pokorny odbędzie się 13 października o godz. 11.00 na krakowskim Cmentarzu Prądnik Czerwony (zwanym też Batowickim).

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:Standardowy;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:”Times New Roman”,”serif”;}

Related Posts

None found

Poprzedni artykułBudżet PROW 2007-2013 będzie wykorzystany w całości
Następny artykułPIORiN: reeksport z Polski do Rosji był znikomy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.