ZBP apeluje o zmiany w projekcie ustawy o obrocie ziemią

Ziemie rolne
Obecna wersja projektu ustawy o obrocie ziemią ingeruje w prawo własności i może spowodować, że Agencja Nieruchomości Rolnych stanie się współwłaścicielem banków - przestrzega Związek Banków Polskich i apeluje o zmiany w projekcie. 
 
Wiceprezes ZBP Jerzy Bańka podkreślił na wtorkowej konferencji prasowej, że chodzi o zapisy w myśl których Agencja Nieruchomości Rolnych będzie miała prawo pierwokupu nabycia udziału w spółkach, które są właścicielami nieruchomości rolnych.
 
Zwracał uwagę, że banki często przejmują grunty rolne w ramach postępowania egzekucyjnego, w związku z niespłaconym zadłużeniem. Jeżeli, jak dodał, z projektu ustawy nie wyłączy się przypadków związanych z postępowaniem egzekucyjnym, może to prowadzić do sytuacji, że ANR będzie stawiać się współwłaścicielem banków.
 
„Apelujemy o odpowiednią korektę w projekcie ustawy” – mówił Bańka. „W innym przypadku projekt będzie ingerować w prawo własności właścicieli banków i akcjonariuszy” – dodał.
 
Jak podkreślił, wiążące się z zapisami ustawy „daleko idące ograniczenia w obrocie ziemią” mogą spowodować np. obniżenie wartości zabezpieczeń przyjętych przez banki na poczet udzielonych kredytów. W takiej sytuacji banki mogą domagać się od kredytobiorców „wzmocnienia” tych zabezpieczeń.
 
Procedowany w Sejmie projekt ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości rolnych Skarbu Państwa przewiduje wstrzymanie sprzedaży nieruchomości, albo ich części wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa na okres 5 lat od dnia wejścia ustawy w życie.
 
Podczas ostatniego posiedzenia komisji rolnictwa przyjęto kilka poprawek do projektu, m.in. poprawkę zakładającą, że wstrzymanie sprzedaży państwowej ziemi przez 5 lat nie będzie dotyczyć działek o powierzchni do 2 ha. Tym niemniej ich nabywca nie będzie mógł sprzedać ziemi przez 15 lat.
 
Doprecyzowane zostały przepisy dotyczące dziedziczenia. Agencja nie będzie ingerowała w nabycie nieruchomości, gdy nabywcą będzie osoba bliska zbywcy, tj. dzieci, wnuki, rodzice czy dziadkowie. Będą oni mogli odziedziczyć nieruchomość bez względu na to gdzie mieszkają, czy mają stosowne wykształcenie i bez względu na wielkość gospodarstwa.
 
Projektowana ustawa ma wejść w życie 30 kwietnia br., bowiem 1 maja kończy się 12-letnie moratorium na zakup polskiej ziemi przez cudzoziemców, wynegocjowany przy wchodzeniu Polski do UE.
 
Straci moc ustawa z 5 sierpnia 2015 r. o kształtowaniu ustroju rolnego, której przepisy faktycznie nie weszły w życie. Drugie czytanie projektu odbędzie się na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

za:  

Related Posts

None found

Poprzedni artykułRóżnorodność stołu świątecznego
Następny artykułRusza 5 edycja „5 porcji warzyw, owoców i soku”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.