Polska jest krajem, w którym się jeszcze stale rozwija produkcja owoców, a z tym związana także produkcja materiału szkółkarskiego. Zwiększają się moce przerobowe w zakładach przetwórstwa owocowego oraz liczba grup i organizacji producentów. Pod tymi względami jesteśmy liderem wśród krajów europejskich. Taką pozycję trzeba utrzymać w najbliższych latach.
Wielkość produkcji owoców i przetworów znacznie przekracza potrzeby krajowe. Aby zagospodarować wszystkie owoce konieczny jest duży eksport świeżych i przetworzonych owoców. Trzeba mocno podkreślić, że rozwój naszego sadownictwa i przetwórstwa owocowego jest ściśle związany z wielkością eksportu świeżych i przetworzonych owoców. Do tej pory, z różnymi problemami i wynikami ekonomicznymi, eksportowaliśmy np. od 450 do 800 tys. ton jabłek deserowych. Przy normalnej produkcji trzeba wyeksportować co najmniej 800 tys. ton. Z uzyskaniem takiej wielkości są poważne problemy, m.in. wobec rosnącej konkurencji na rynku światowym. Przy wysokiej produkcji mrożonek i soków zagęszczonych trzeba wyeksportować 80 – 90% rocznej produkcji. Dotyczy to także drzewek owocowych, co najmniej 20%.
W tak znaczącym eksporcie, zwłaszcza świeżych i przetworzonych owoców, są poważne problemy, niekiedy trudne do rozwiązania, co ma wpływ na opłacalność eksportu. Za mało jeszcze jest ścisłych informacji o sytuacji na światowym rynku owoców i przetworów. Gdzie są największe możliwości i korzystne warunki do eksportu naszych produktów. Te problemy i pytania skłoniły nas do zorganizowania międzynarodowej konferencji, na której uczestnicy będą mogli uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania, związane z wielkością i opłacalnością eksportu świeżych i przetworzonych owoców.
Konferencja odbędzie w dniu 28 listopada (program – czyt. nasz Kalendarz) w Uniwersytecie Przyrodniczym Lublinie. Organizatorami są: Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych w Lublinie, Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw w Warszawie, Unia Owocowa w Grójcu i Unia Polskiego Przemysłu Chłodniczego w Łodzi.
Organizatorzy serdecznie zapraszają producentów i przetwórców owocowych, pracowników nauki sadowniczej, organizacji sadowniczych i przetwórstwa owocowego, przedstawicieli samorządu terytorialnego oraz instytucji związanych z rozwojem sadownictwa i przetwórstwa owocowego.
W imieniu Organizatorów zaprasza prof. dr hab. Eberhard Makosz