Za tydzień nadejdą wyjątkowo późne przymrozki?

W prognozach na początek przyszłego tygodnia pojawiły się nocne i poranne spadki temperatury w pobliże zera. Czy to może oznaczać nadzwyczaj późne przymrozki i zagrożenie dla upraw?

W nocy z niedzieli na poniedziałek (15/16.06) oraz w poniedziałek (16.06) rano spodziewamy się znacznych spadków temperatury przy napływie powietrza pochodzenia arktycznego. Wychłodzeniu gruntu będzie sprzyjać również niewielkie zachmurzenie. Na przeważającym obszarze Polski temperatura spadnie do 5-7 stopni. Najzimniej będzie na zachodzie, północy i w centrum kraju, gdzie spodziewamy się zaledwie 3-5 stopni, a lokalnie na obszarach o specyficznym ukształtowaniu terenu do 2-3 stopni.

W Wielkopolsce, na Kujawach, Warmii, Mazurach i Suwalszczyźnie przy gruncie możliwe są spadki temperatury w pobliże zera. Okres zagrożenia niskimi temperaturami, mogącymi powodować szkody w uprawach, potrwa od niedzieli do wtorku (15-17.06).

W Polsce przymrozki przy gruncie mogą występować przez cały rok, w szczególności między październikiem a majem. Jednak od czasu do czasu przy sprzyjającym ku temu napływie mas pochodzenia arktycznego, zdarza się, że mamy z nimi do czynienia również w czerwcu. Im później nadchodzą spadki temperatury w pobliże zera, tym są one groźniejsze dla upraw. Najniższa temperatura odnotowana w okresie powojennym w czerwcu, to minus 3 stopnie. Taki przymrozek panował na wschodnim Pomorzu 5 czerwca 1951 roku.

W Warszawie minimalna temperatura czerwca to zaledwie 1,8 stopnia, w dodatku może ona występować aż do połowy miesiąca. Tak właśnie było w 2002 roku, gdy odnotowano ją 16 czerwca. Przy gruncie panował lekki przymrozek, który okazał się zabójczy dla mniej odpornych upraw.

We Wrocławiu czerwiec bywa jeszcze zimniejszy. Rekord to 0,2 stopnia. Co więcej, ledwie 2 stopnie mogą się tam pojawić nawet 18 czerwca, co ostatnio miało miejsce w 1994 roku.

Kraków jest jednym z nielicznych miast wojewódzkich w których w czerwcu odnotowano ujemną temperaturę na standardowej wysokości 2 metrów. 4 czerwca 1975 roku były tam minus 2 stopnie. Bardzo niskie temperatury rzędu 3 stopni, mogą się tam pojawić nawet w ostatnich dniach czerwca.

Informacja pochodzi z serwisu TwojaPogoda

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNa UR będzie strajk o biotechnologię?
Następny artykułNa płace w rolnictwie narzekają nawet pracownicy z Ukrainy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.