Po XVI Międzynarodowym Sympozjum Stowarzyszenia KUPS – niegotowe

Polscy producenci soków od 16 lat corocznie spotykają się w maju, pod egidą Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków, aby dyskutować i wymieniać doświadczenia związane z branżą oraz sytuacją na rynku. Jest to uniwersalne forum, na którym rynkowi konkurenci mogą otwarcie poruszyć nurtujące ich tematy. Tym razem miejscem spotkania był Hotel Windsor Palace w Jachrance, gdzie w dniach 22-24 maja odbyło się XVI Międzynarodowe Sympozjum Stowarzyszenia KUPS. Dla KUPS było to szczególne wydarzenie, ponieważ zbiegło się  z 20-leciem istnienia organizacji.

Formuła międzynarodowego sympozjum wypracowana przed laty jest najbardziej efektywną metodą wymiany poglądów dotyczących branży oraz zacieśnienia więzi pomiędzy poszczególnymi jej segmentami od rolników, dostawców, przetwórców, po producentów końcowych. Uczestnicy mają także szansę spotkać się w mniej formalnej atmosferze aby przedstawić i przedyskutować zarówno kwestie problematyczne, jak i każdy kolejny wspólnie osiągnięty sukces. Biorąc pod uwagę przemysł spożywczy ciężko znaleźć równie dobrze skonsolidowaną i zorganizowaną branżę z pełną świadomością wspólnego celu.
 
W uroczystościach uczestniczyło około 220 osób, a wśród nich przedstawiciele przemysłu, polityki, nauki i mediów. O prestiżu i międzynarodowym charakterze tego spotkania świadczy fakt, że swoich reprezentantów zgłosiły firmy i instytucje z 10 krajów (Belgia, Brazylia, Holandia, Hiszpania, Niemcy, Szwajcaria, Stany Zjednoczone, Turcja, Włochy, Ukraina) oraz z Polski.

Sympozjum objął honorowym patronatem Stanisław Kalemba, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który w swojej wypowiedzi na kolacji inaugurującej bardzo precyzyjnie podsumował dokonania Stowarzyszenia KUPS i branży: „Polska produkuje najwięcej zagęszczonego soku jabłkowego w całej Unii Europejskiej. W produkcji  soków pitnych i nektarów zajmujemy natomiast szóstą pozycję. Tak dobre wyniki produkcyjne i znaczny udział w eksporcie zasługują na wielki szacunek dla branży.  Jesteście jednym z kluczowych filarów przemysłu przetwórczego. To także dzięki Waszej pracy tak wspaniale rośnie wymiana handlowa artykułami rolno-spożywczymi, która w ubiegłym roku osiągnęła rekordową wartość 17,5 mld euro. Macie w tym swój niezaprzeczalny udział. Bardzo podoba mi się rozwój współpracy w całej branży soków i wdrażanie dobrowolnych systemów jakości. Mam na myśli konsolidację działań w zakresie produkcji owoców i warzyw oraz zorganizowanie przetwórstwa i handlu. Możecie być bardzo dumni z 20. letnich już doświadczeń w podejmowaniu wspólnych działań. Dzisiaj jesteście ważnym partnerem zarówno w zakresie produkcji surowców, przetwórstwa, a także wdrażania osiągnięć naukowych i współpracy z naszym ministerstwem. Branża produkcji soków jest także przykładem znakomitego wykorzystania środków unijnych. Dziś macie powód do świętowania i do dumy. Ze swojej strony chciałbym zapewnić, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi będzie wspomagać podejmowane przez Was działania sprzyjające dalszemu rozwojowi.”

Podczas tegorocznego sympozjum odbyło się 20 prelekcji, w dwóch blokach tematycznych:

  •     Rynek soków i baza surowcowa do ich produkcji.
  •     Nowe wyzwania i perspektywy rozwoju branży.

Ta część Sympozjum była najbardziej oczekiwana przez uczestników; dobór zakresu, tematów oraz prelegentów jest ważnym celem który ma zapewnić jak najlepsze i najciekawsze przedstawienie wszystkiego co zarówno aktualnie dzieje się na rynku soków oraz co wkrótce może stać się faktem. Takim nowym faktem będzie z pewnością wprowadzenie prze KUPS znaku jakości DSK.

Wśród prelegentów byli przedstawiciele Komisji UE, Brazylijskiego Stowarzyszenia Ekspertów Owoców Cytrusowych (CitrusBR), Europejskiego Stowarzyszenia Soków Owocowych (AIJN), Tureckiego Stowarzyszenia Producentów Soków Owocowych (MEYED), SGF International e.V. oraz instytucji naukowych: Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Szerokie spektrum prelegentów zagwarantował wysoki poziom merytoryczny wydarzenia, które wskazało jaką drogę musiał pokonać przemysł sokowniczy w Polsce w ostatnim 20-leciu. Sympozjum poruszało także tematy szeroko związane z promocją branży oraz wszelkimi prognozami oraz analizami z zakresu surowców czy kwestii handlowych.

Między innymi prelekcję na temat kampanii promocyjnych i informacyjnych, które są narzędziem do propagowania produktów rolnych na rynku wewnętrznym i w krajach trzecich przygotował Emanuel Jankowski, który obecnie zajmuje się programami promocji artykułów rolnych w Dyrekcji Generalnej Rolnictwa UE (DG AGRI), który wysoko ocenił przebieg spotkania oraz zaangażowania Stowarzyszenia KUPS: „Chciałbym bardzo podziękować za zaproszenie, cieszę się, że udało mi się przyjechać z Brukseli i zapoznać się z dokonaniami branży. Branża sokownicza może być przykładem dla innych sektorów przemysłu, zarówno w zakresie realizacji działań, które wspieramy z poziomu Komisji Europejskiej, jak i korzystania z innych środków publicznych. Znakomitym przykładem może być kampania promocyjna realizowana przez KUPS „5 porcji warzyw, owoców lub soku”. Niezwykle imponujący jest także rozwój sektora w Polsce i sukcesy jakie odnosi na rynku międzynarodowym. Tak trzymać!.”

Dzięki Sympozjum raz do roku dostajemy doskonałą syntezę sytuacji na rynku oraz wydarzeń możliwych  w najbliższym okresie. To wszystko za sprawą specjalistów z branży oraz ze świata nauki, którzy nas wspierają.

Nie ma lepszej platformy do wyciągania wniosków odnośnie przemysłu sokowniczego, niż możliwość dyskusji i poznania opinii także konkurencji. Zawdzięczamy to latom współpracy, za tą otwartość warto podziękować każdej z firm, która mogła być w tym roku z nami oraz tym, którzy z różnych powodów się nie pojawili, ale wspierają nas na każdym kroku. Jak w każdym segmencie rynku ciężka praca się nie kończy praktycznie nigdy, ale z taką siłą merytoryczną jaką mamy można patrzeć w przyszłość jedynie z pozytywnym nastawieniem.

Po zakończeniu sympozjum, KUPS przekazał znaczną ilość soków, nektarów i napojów owocowych oraz wody Rodzinnemu Domowi Dziecka w Chotomowie.

Już dziś organizatorzy zapraszają na kolejne coroczne sympozjum, które będzie okazją do spotkania przedstawicieli całej branży sokownicznej oraz przedyskutowania, podczas oficjalnych obrad jak również w kuluarach, wyzwań i problemów jakie stają przed polską branżą sokowniczą na krajowym i globalnym rynku.

Źródło: materiały organizatora

Related Posts

None found

Poprzedni artykułO poranku będzie mniej niż 5 stopni
Następny artykułPorozumienie z PE ws. polityki rolnej i dopłat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.