Impreza co roku gromadzi tłumy zwiedzających. Stałymi elementami Dni Owada są wystawy żywych owadów krajowych i egzotycznych, pajęczaków egzotycznych, owadów drapieżnych, parazytoidów oraz nicieni. Ponadto prezentowane są rośliny i zwierzęta owadożerne, owady preparowane, exlibrisy oraz fotografie o tematyce entomologicznej. Co roku na najmłodszych czeka wiele atrakcji – wróżby „owadziej wróżki”, „owadzie” tatuaże, pokazy „owadziego” origami i wiele innych atrakcji. W tym roku po raz pierwszy odbędą się warsztaty tworzenia owadów z czekolady.
Przez cały czas trwania imprezy odbywają się kiermasze – produktów pszczelich i sprzętu pszczelarskiego, owadów krajowych i egzotycznych, produktów pszczelich, akcesoriów entomologicznych, literatury o tematyce entomologicznej, ogrodniczej oraz przyrodniczej.
W piątek, sobotę i niedzielę atrakcją będzie prezentacja kuchni owadziej – możliwa degustacja!
Dniom Owada towarzyszyć będą wykłady, które odbywać się będą w piątek, tj. 30 maja w Klubie Akademickim „Arka” (al. 29 Listopada 50) w godzinach od 10.30 do 12.00 – I tura i od 12.15 do 13:30 – II tura.
Program wykładów:
I tura:
- „Za co lubię owady” – prof. dr hab. Kazimierz Wiech
- „Mrówki w Polsce. O naszych gatunkach mrówek” – dr Irena Grześ
- „Owady i pająki na stronie internetowej – kwejk.pl” – mgr Anna Antas (Uniwersytet Rzeszowski)
- „Nie tylko pszczoła miodna…” – dr. hab. Beata Jankowska
II tura:
- „Etymologicznie o entomologii, czyli kilka słów o nazewnictwie owadów” – dr Karolina Konieczna (Uniwersytet Rzeszowski)
- „Mieszkańcy domowego zoo” – dr. hab. Elżbieta Wojciechowicz-Żytko
- „Owady jako bioindykatory” – Mateusz Okrutniak
W sobotę, tj. 31 maja br. w Klubie Akademickim „Arka” odbędzie się „Bal Owada”, na którym obowiązują stroje nawiązujące do tematyki entomologicznej.
Źródło: materiały organizatora
Więcej o Dniach Owada w kalendarzu