Wyrównanie dopłat celem negocjacji Polski ws. WPR

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba poinformował, że celem Polski w negocjacjach dot. Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020 jest wyrównanie dopłat bezpośrednich dla polskich rolników do poziomu unijnego.

Nie ujawnił, o jaką wielkość budżetu dla rolnictwa chodzi. – Nie zawsze się ujawnia (…) elementy negocjacji, dlatego tej kwoty nie podam – powiedział Kalemba.
 
Pod koniec października Kalemba informował dziennikarzy, że Polska liczy, że w ramach Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020 otrzyma 34,5 mld euro. Polska w obecnym budżecie UE dostała 28,5 mld euro.
 
W poniedziałek zapewnił, że Polska chce utrzymać dofinansowanie tzw. drugiego filara, czyli środków na modernizację gospodarstw i przemysłu rolno-spożywczego i wsi. Minister wyjaśnił, że chodzi o ok. 13,5 mld euro, które Polska otrzymuje w tej perspektywie finansowej m.in. na Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. – To byłby bardzo dobry wynik dla Polski – ocenił.
 
– Jeżeli chodzi o pierwszy filar (czyli dopłaty bezpośrednie – PAP), to stanowisko jest takie, żeby płatności w Polsce wynosiły tyle, ile średnia w UE, czyli ok. 260 euro na hektar. W tym kierunki zmierzamy – tłumaczył Kalemba. Dodał, że takie stanowisko resortu rolnictwa zgłoszono polskiemu Ministerstwu Spraw Zagranicznych. Głównym negocjatorem Polski w UE jest wiceminister MSZ Piotr Serafin.
 
Kalemba mówił, że wiele spraw dotyczących polityki rolnej nie jest jeszcze przesądzone.
 
Zaznaczył, że w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 część inwestycji na obszarach wiejskich może być finansowana z funduszu spójności m.in. drogi i internet, melioracje itp.
 
Szef resortu rolnictwa uważa, że dla większości państw, w tym dla Polski, ważne jest wynegocjowanie budżetu bez weta, bo nasz kraj jest jednym z największych beneficjentów unijnych środków.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKalemba: izby rolnicze powinny mieć większe kompetencje
Następny artykułNowy sekator na polskim rynku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.