Wracają zimne noce i ranki. Niewykluczone są przymrozki

Wracają bardzo niskie temperatury, które mogą się skończyć przygruntowymi przymrozkami. Gdzie i kiedy się one pojawią?

Do Polski napływa chłodne powietrze znad Wysp Brytyjskich, Grenlandii, Islandii i wysp Arktyki. Towarzyszą mu przelotne opady deszczu oraz większe rozpogodzenia.

Gdyby niebo było szczelnie przysłonięte chmurami przez całą dobę, to temperatura, choć byłaby niska, to jednak nie miałaby warunków do gwałtownego obniżania się w godzinach nocnych, gdy nie operują promienie słoneczne. Jednak zachmurzenie zmienia się bardzo szybko, za dnia wzrasta, a nocami i o porankach zmniejsza się. Przy pogodnym niebie ciepło bardzo szybko promieniuje z gruntu w przestrzeń kosmiczną, a co za tym idzie, następują duże spadki temperatury, nawet w pobliże zera.

Minionej nocy tak właśnie było lokalnie na Dolnym Śląsku, Kujawach i w Wielkopolsce. Zaledwie 2 stopnie odnotowano przy gruncie w Kłodzku i Toruniu, a 3 stopnie w Pile. Następne noce będą jeszcze pogodniejsze i jeszcze zimniejsze. Praktycznie na całej powierzchni kraju istnieje ryzyko spadku temperatury na wysokości 2 metrów poniżej 5 stopni, a przy gruncie w pobliże zera. Szczególnie jednak dotyczy to obszarów, gdzie gwałtowne wychłodzenia gruntu zdarzają się najczęściej, z powodu specyficznego ukształtowania terenu, a więc nad zbiornikami i ciekami wodnymi oraz w obniżeniach. 

Strefa zagrożenia obejmuje kotliny sudeckie, podnóża Karpat, kompleksy leśne na Pomorzu i w północnej Wielkopolsce oraz kolano Wisły na Kujawach. Temperatura będzie się obniżać każdej kolejnej nocy i poranka.

Środowy (25.06) poranek ma być, zgodnie z prognozami, zdecydowanie najzimniejszy. Na północy, południu i wschodzie kraju temperatura na wysokości 2 metrów może spaść do 2-4 stopni, a przy gruncie do zera.

Jeśli zdarzają się punktowe przymrozki, co jest prawdopodobne, będą one jednymi z najpóźniejszych w sezonie, a więc mogą się poważnie dać we znaki uprawom. W jaki sposób przewidzieć czy nad ranem może się zdarzyć przymrozek? Metod jest kilka. Najlepszą jest śledzenie tempa obniżania się temperatury w godzinach wieczornych.

Jeśli z godziny na godzinę temperatura spada o 1-2 stopnie, a jeszcze przed północą znajduje się na poziomie około 5 stopni, to powinno to stanowić dla nas ostrzeżenie, że przymrozek jest możliwy. Największe ryzyko przymrozku ma miejsce przy pogodnym niebie. Jeśli noc jest pochmurna, to spadek temperatury jest powolny, a mróz jest mało prawdopodobny.

Informacja pochodzi z serwisu TwojaPogoda

Related Posts

None found

Poprzedni artykuł2,6 mln zł na rozwój mazurskich wsi
Następny artykułWłókna z pomidorów wejdą w skład… aut?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.