Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans wziął udział w nadzwyczajnym posiedzeniu online, którego celem była wymiana poglądów z przedstawicielami europejskich rolników i spółdzielni rolniczych na temat trwających negocjacji WPR i Europejskiego Zielonego Ładu.
Od kilku tygodni w mediach pojawiają się wypowiedzi na temat rozpoczęcia negocjacji trójstronnych – teraz nadszedł czas wyjaśnień i dyskusji. Wobec zjednoczonego frontu rolników i spółdzielni poszukujących odpowiedzi, wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej powtórzył swoją obietnicę złożoną w lutym – każdemu z wniosków dotyczących Zielonego Ładu przedstawionych przez Komisję będzie towarzyszyła ocena skutków.
Wiceprzewodniczący wykonawczy uspokoił uczestników potwierdzając, że wycofanie wniosku dotyczącego WPR nie jest brane pod uwagę, gdyż jego zdaniem mandaty współprawodawców uczestniczących w negocjacjach trójstronnych pozostawiają pewne pole do manewru.
Komisarz Timmermans przedstawił swoją propozycję wizji rolnictwa, której kluczowymi elementami są inwestycje w nowoczesne technologie i rolnictwo sprzyjające pochłanianiu dwutlenku węgla, co ma pozwolić na wprowadzenie jeszcze bardziej zrównoważonej produkcji.
W dobie braku stabilności i utrzymujących się trudności wynikających z kryzysu COVID-19 oraz widma brexitu bez umowy, sektor rolny zwrócił uwagę na konieczność jasności i stabilności, by można było planować na przyszłość i inwestować w lepsze metody produkcji.
Kompleksowa ocena skutków Zielonego Ładu jest w związku z tym niezbędna, by wyjaśnić jego konsekwencje dla produkcji żywności, konkurencyjności i dochodów gospodarstw.
Wtórując obawom rolników, Christiane Lambert, przewodnicząca Copa podkreśliła, że podczas naszej konstruktywnej rozmowy, przypomniałam Timmermansowi, że rolnicy są
prawdziwymi ‘klimatodziałaczami’, czyli przeciwdziałają zmianom klimatu. Realizujemy wiele
inicjatyw wokół klimatu i różnorodności biologicznej. Cała Europa się mobilizuje. Zielony Ład
powinien pomóc nam spotęgować wysiłki rolników, nie pozostawiając nikogo w tyle.
Oczekujemy, że UE przeprowadzi kompleksową ocenę skutków, a instytucje będą
kontynuować negocjacje dotyczące reformy WPR po roku 2020. Potrzebujemy jasnych ram i
wizji dla unijnego rolnictwa. Konkurencja na rynku międzynarodowym jest zażarta i nikt na
nas nie będzie czekać.
Przewodniczący Cogeca, Ramon Armengol dodał: Jesteśmy gotowi podjąć
wyzwanie, jakim są wygórowane ambicje dotyczące zrównoważoności. Liczymy jednak na
wsparcie UE dla naszych działań, poprzez udostępnienie rolnikom i ich spółdzielniom
konkretnych narzędzi innowacyjnych, technologicznych i infrastruktury, by zapewnić
odpowiednie inwestycje. Cieszę się, że Komisja zwróciła uwagę na rolę, jaką odgrywają spółdzielnie rolnicze inwestując w nowe, bardziej innowacyjne i bardziej zrównoważone
systemy rolno-spożywcze.
źródło: Copa-Cogeca