Winobranie 2017 w Zielonej Górze

Zielona Góra szykuje się do tegorocznego "Winobrania", czyli święta wina i miasta. Impreza rozpocznie się 2 września. Przez dziewięć dni w różnych lokalizacjach odbędzie się wiele wydarzeń promocyjnych, kulturalnych, sportowych i rozrywkowych. 
 
-Zapraszam wszystkich do stolicy polskiego wina, do Zielonej Góry. Będzie się działo. Będą nowe winnice, już prawie 30 winnic będzie się wystawiać. Będzie można spróbować wspaniałych polskich win. Myślę, że nigdzie w Polsce tyle ich nie będzie. Wspaniałe koncerty, dla każdego coś miłego – powiedział PAP Life prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.
 
Jak poinformowała PAP dyr. Zielonogórskiego Ośrodka Kultury Agata Miedzińska, „Winobranie 2017” rozpocznie 2 września barwny Korowód Bachusa, który zgodnie z tradycją przejmie na ten czas klucze do miasta od prezydenta Janusza Kubickiego. Tego samego dnia swoje podwoje otworzy Miasteczko Winiarskie na Starym Rynku. Będzie one w tym roku dużo większe niż wcześniej. -Naprawdę wina winobraniowego i wina lubuskiego, zielonogórskiego w tym roku nie zabraknie. Goście, którzy przyjadą do nas z Polski nie będą mieli problemów ze znalezieniem wina zielonogórskiego – zapewniła Miedzińska. Dodała, że będzie też nowy tzw. leyout imprezy, czyli wystrój, oprawa graficzna. Ta jest zmieniana przez organizatorów co kilka lat. W tym roku będą to zainstalowane na Starym Rynku kolorowe prace artystki Sylwii Gromackiej-Staśko. Znajdą się w miasteczku winiarskimi i na etykietach win.
 
 
-W tym roku mocny nacisk kładziemy na Festiwal Otwartych Winnic. Jest dużo więcej winobusów i wycieczek na nasze lubuskie winnice. Sprzedaż biletów trwa, można je kupić on-line” – dodała Miedzińska. Zaznaczyła, że o „Winobraniu” będzie głośno w ogólnopolskich mediach, za sprawą projektów realizowanych wspólnie z jedną z telewizji i rozgłośni radiowych.
 
Na organizację tegorocznego „Winobrania” samorząd Zielonej Góry przeznaczył 1,75 mln zł. Według szacunków organizatorów w zeszłym roku przez imprezę przewinęło się około miliona osób. Na podobny wynik władze miasta liczą w tym roku.
 
Tradycje winiarskie Zielonej Góry sięgają XIII wieku. Pofałdowane ukształtowanie terenu oraz sprzyjający klimat sprawiły, że już wtedy pojawiły się tutaj winnice. Pierwsze udokumentowane historyczne informacje o zielonogórskich winnicach pochodzą z 1314 roku. Szczególnie pomyślny dla uprawy winorośli na tych terenach był schyłek XV wieku. Pod koniec XVIII stulecia w Zielonej Górze było 48 mistrzów winogrodników, a uprawy zajmowały ok. 700 ha.
 
Tradycje winiarskie odradzają się na Ziemi Lubuskiej za sprawą niedużych, rodzinnych winnic powstających w regionie.

Za: 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKE staje na drodze gigantycznego przejęcia
Następny artykułEksport produktów rolno-spożywczych rośnie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.