Jak wynika z najnowszej ankiety przeprowadzonej przez Związek Gmin Wiejskich RP wśród ponad 400 samorządów, gminy wiejskie oraz miejsko-wiejskie chciałyby zainwestować w latach 2014-2020 aż 97 mld zł.
Pieniądze miałyby trafić głównie na gospodarkę wodno-ściekową i infrastrukturę drogową. Warunek jest jeden – założona kwota będzie osiągalna, o ile niemal 63 mld zł pochodzić będzie z zewnętrznych źródeł, a więc budżetu państwa i funduszy europejskich. Z tym może być jednak problem.
Zimnym prysznicem dla gmin okazały się zapowiedzi dotyczące podziału środków z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 (PROW). To z niego pieniądze wydawane są np. na budowę i remonty lokalnych dróg czy pomoc w rozpoczęciu nowej działalności gospodarczej. Fundusze na kolejne lata będą istotnie przycięte, gdyż zmienił się zakres wsparcia.
Tymczasem eksperci twierdzą, że gminy wiejskie w ogóle nie zauważały, iż w nowej perspektywie Unia stawia na innowacyjność, a czas na budowę infrastruktury był w starej perspektywie.
Źródło: