Przynajmniej nie tak bardzo jak inne produkty żywnościowe. Amerykanie przetestowali dziesięć najpopularniejszych przekąsek pod kątem „uzależniania” się od nich. Potwierdzili , że niektóre pokarmy – zwłaszcza wysoko przetworzone bogate w tłuszcze i cukry – wywołują w mózgu człowieka reakcje podobne do tych, które rejestrowane są po aplikacji środków psychoaktywnych.
Badania przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Michigan, na dwóch grupach (studenci oraz osoby starsze). Wyniki w obu grupach nieco się różniły, jednak potwierdziły się obserwacje przeprowadzane na zwierzętach, że wysoko przetworzone produkty zawierające i tłuszcze i cukry (w naturalnych produktach takie połączenia nie występują) wskazujące na uzależniające działanie niektórych produktów. Amerykanom najtrudniej opędzić się przed czekoladą, lodami, frytkami, pizzą, ciastkami i czipsami.
Jedynym produktem „uzależniającym” nie zawierającym cukru był ser. Natomiast ostatnie miejsca w dziesiątce najbardziej „uzależniających” zajęły fasola, ogórek i marchew.
za:badania.net
pg