– Zgodnie z naszym programem działania, w tym i w przyszłym roku chcemy opracować programy dla poszczególnych rynków. Przedstawiciele branży winiarskiej zgłosili około 40 problemów i są one obecnie analizowane – poinformował szef resortu rolnictwa. – Część z nich będzie postulowana w ramach zmian Wspólnej Polityki Rolnej i chcemy je uzgodnić w kontekście rynku wina Unii Europejskiej – podkreślił minister Krzysztof Jurgiel.
Dyskutowano m.in. o kwestiach dotyczących akcyzy, definicji cydru oraz możliwościach wykorzystania instrumentów pochodzących z PROW na lata 2016-2020.
W rozmowach uczestniczyli przedstawiciele organizacji producentów wina z krajowych upraw winorośli, cydru, wina owocowego oraz administracji.
Spotkanie jest kontynuacją debaty przeprowadzonej z partnerami społecznymi w ramach Konferencji „Rynek wina – szanse i zagrożenia”, która odbyła się w ministerstwie 10 lipca br. Wówczas, z inicjatywy MRiRW, powołany został zespół ekspertów ds. sektora wyrobów winiarskich w Polsce, którego zadaniem jest przeanalizowanie problemów zgłoszonych przez producentów wyrobów winiarskich oraz wypracowanie możliwości ich rozwiązania. W skład zespołu weszli przedstawiciele organizacji społecznych oraz administracji.
Podczas poiedziałkowego spotkania przeanalizowano istniejące bariery w rozwoju sektora, zgłoszone oczekiwania uczestników rynku oraz zaproponowane rozwiązania uwzględniające uwarunkowania rynkowe, prawne i organizacyjne. Z uwagi na wielowątkowość zagadnień, w ramach tego zespołu zgłaszane problemy i oczekiwania będą poddane dalszej analizie – podkreśla ministerstwo. Efektem prac będzie opracowanie programu niezbędnych działań w zakresie rozwoju tego rynku.
Źródło: MRiRW