W Budapeszcie o przyszłości WPR

Spotkanie w Budapeszcie 25.01.2018; fot. MRiRW
Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel uczestniczył w czwartek 25 stycznia w spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej, które odbywało się w stolicy Węgier. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim ubiegłorocznej propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2020.

– Polska jest przeciwna działaniom, które mogą doprowadzić do renacjonalizacji Wspólnej Polityki Rolnej. Luka budżetowa powinna być zrekompensowana przez zwiększenie budżetu wspólnotowego, a nie przez redukcje polityk – dodał szef polskiej delegacji.

Polska negatywnie też ocenia pomysł współfinansowania płatności bezpośrednich, gdyż taki krok byłby zagrożeniem dla funkcjonowania wspólnotowego rynku, zasad równej konkurencji i wspólnotowości tej polityki.

Minister zwrócił uwagę, że w swojej propozycji KE wskazuje kilka ważnych spraw, które powinny być silniej ujęte w nowej WPR i podkreślił, ze takie oczekiwania powinny być wyrażone wobec innych wspólnotowych polityk. Wskazał przy tym, że np. w kwestii transferu wiedzy zmian wymaga program Horyzont. W ocenie ministra Jurgiela jeżeli wszystkie państwa członkowskie mają to realizować, to wszystkie muszą mieć równy dostęp do finansowania. W tym kontekście minister sugerował, aby przynajmniej część budżetu tego programu była dostępna na zasadzie kopert finansowych.

Ponadto polski minister podkreślił, że w komunikacie KE brakuje kwestii finansowych, decydujących dla skuteczności WPR, brakuje wyraźnego odniesienia do rosnących potrzeb budżetowych tej polityki.

– Brakuje wyraźnego odniesienia się do kwestii wyrównania płatności bezpośrednich, które nadal są oparte o historyczne poziomy produkcji, chociaż dziś wszyscy rolnicy w Unii Europejskiej muszą wypełniać wszystkie wymogi. Płatności bezpośrednie nie mogą zakłócać warunków konkurencji i powinny być takie same dla wszystkich państw członkowskich – powiedział minister.

Szef polskiego resortu rolnictwa podniósł także kwestię konieczności utrzymania instrumentów tzw. siatki bezpieczeństwa.

Podczas spotkania ministrów rolnictwa podpisana została Wspólna Deklaracja Ministrów Rolnictwa Polski, Czech, Węgier, Słowacji i Chorwacji nt. przyszłości żywności i rolnictwa.

Źródło: MRiRW

Related Posts

None found

Poprzedni artykułHurtowe ceny jabłek i gruszek w czwartym tygodniu stycznia
Następny artykułZmniejsza się powierzchnia produkcji marchwi we Francji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.