W roku 2017 rolnicy wydzierżawili ponad 50 tys. ha gruntów

W 2017 roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wydzierżawił 52,5 tys. ha gruntów na podstawie ponad 5,9 tys. zawartych umów. To kolejny rok, w którym wydzierżawiono rolnikom ponad 50 tys. ha.

Nowe zadania po uchwaleniu ustawy
30 kwietnia 2016 r. weszła w życie Ustawa o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o  zmianie niektórych ustaw. To ona określa zadania, które obecnie realizuje  Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będący następcą prawnym Agencji Nieruchomości Rolnych. – Podstawową formą zagospodarowania państwowych gruntów  jest dzierżawa, która jest bardzo korzystna dla rolników, bo tylko oni mogą startować w przetargach ograniczonych na dzierżawę gruntów rolnych. Długoletnie dzierżawy dają im pewność gospodarowania i umożliwiają planowanie produkcji rolnej bez angażowania dużych środków finansowych, uprawniają do dopłat obszarowych, a zaoszczędzone pieniądze mogą przeznaczyć na modernizację gospodarstw rolnych – zauważa KOWR.

Dzierżawa w statystyce
Powierzchnia gruntów w Zasobie WRSP pozostająca w dzierżawie wg stanu na 31.01.2018 r. to 1 032 657 ha.

W 2017 r. Agencja wydzierżawiła ponad 52,5 tys. ha gruntów Zasobu WRSP na podstawie 5,9 tys. zawartych umów. Z tej powierzchni w trybie przetargowym wydzierżawiono 52,3 tys. ha gruntów, natomiast w trybie bezprzetargowym 186 ha. Największy areał wydzierżawionych gruntów znajduje się w województwach: zachodniopomorskim – 208,5 tys. ha, wielkopolskim – 160,9 tys. ha, dolnośląskim – 146,5 tys. ha i warmińsko-mazurskim – 121,6 tys. ha. Najmniej w woj. świętokrzyskim – 5,3 tys. ha i małopolskim 7,8 tys. ha. Na koniec 2017 r. w dzierżawie pozostawało prawie 1 mln 34 tys. ha na podstawie ponad 58,7 tys. trwających umów dzierżawy.

Przetargi ograniczone na dzierżawę
Podstawowym rodzajem przetargów na dzierżawę jest przetarg ograniczony, w którym mogą uczestniczyć wyłącznie rolnicy indywidualni zamierzający powiększyć lub utworzyć gospodarstwo rodzinne. Przetargi mają formę licytacyjną lub oferty pisemnej, a w przypadku tej drugiej wysokość czynszu nie jest  decydującym kryterium wyboru zwycięzcy. Zwłaszcza po 20 sierpnia 2016 r., kiedy to weszło w życie Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi regulujące wysokość czynszu w zależności od klasy gruntów i ich potencjału produkcyjnego. Wśród kryteriów przetargowych ofert pisemnych najczęściej brane są pod uwagę wielkość gospodarstwa i jego odległość od oferowanego gruntu oraz charakter dominującej produkcji rolnej. Preferowana jest produkcja zwierzęca.

W okresie 01.01. – 31.12.2017 r. odbyło się 8 120 przetargów na dzierżawę, z tego prawie 80% stanowiły przetargi ograniczone. W tym okresie skuteczność przetargów na dzierżawę nieruchomości Zasobu WRSP mierzona liczbą przetargów rozstrzygniętych w relacji do przetargów odbytych wyniosła 72%. Skuteczność przetargów mierzona powierzchnią rozstrzygniętych przetargów do powierzchni zaoferowanej do dzierżawy wyniosła 87%.

Źródło: KOWR

Related Posts

None found

Poprzedni artykułGłówni importerzy owoców i warzyw w UE
Następny artykułW Południowym Tyrolu jabłka znacznie droższe niż rok temu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.