Podczas spotkania uczestnicy podjęli inicjatywę zintensyfikowania działań mających na celu promocję odmian roślin rolniczych i ogrodniczych krajowej hodowli. Postanowili oni utworzyć konsorcjum pod nazwą „Grupa Polskie Nasiona”, poprzez które promowany będzie materiał siewny polskiej hodowli w kraju i zagranicą. Inicjatywa zostanie zgłoszona do akceptacji do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Założyciele Grupy jednogłośnie zadeklarowali współpracę w osiągnięciu:
- zwiększenia udziału odmian polskiej hodowli w poszczególnych gatunkach na rynkach nasiennych krajowych i zagranicznych;
- zwiększania wykorzystania przez polskich rolników kwalifikowanego materiału siewnego;
- poszukiwania nowych rynków zagranicznych, na których materiał siewny odmian polskiej hodowli mógłby być konkurencyjny.
Wymiernym efektem działań Grupy na rzecz rozwoju polskiego rolnictwa będzie utworzenie marki Polskie Nasiona. „Zostanie ona wprowadzona na rynek jako synonim wysokiej jakości krajowego produktu, świadomie poszukiwanego przez polskiego rolnika. Jest to przede wszystkim odpowiedź na szeroką gamę nasion odmian roślin rolniczych i ogrodniczych oferowanych przez koncerny zagraniczne, których cena i jakość nie zawsze idą w parze z oczekiwaniami polskich rolników” – można przeczytać na stronie KOWR.
Podczas spotkania w Riegietowie odbyło się również polsko-białoruskie posiedzenie w sprawie harmonizacji sprawozdań odmian hodowli krajowej oraz badania, patentowania i licencjonowania odmian roślin rolniczych. Omówiona została procedura rejestracji odmian roślin rolniczych i ogrodniczych na Białorusi oraz przepisy dotyczące eksportu nasion na Białoruś.
Źródło: KOWR