Ambasadorowie państw UE zatwierdzili w czwartek porozumienie z Parlamentem Europejskim w sprawie przepisów, które otworzą drogę do zniesienia przez Unię wiz dla obywateli Ukrainy i Gruzji - poinformowała Rada UE. Kompromis, uzgodniony w środę, 7 grudnia wieczorem, dotyczy regulacji, które ułatwią władzom krajów członkowskich tymczasowe zawieszenie reżimu bezwizowego np. w sytuacji dużego napływu nielegalnych migrantów czy wzrostu liczby nieuzasadnionych wniosków o azyl.
Dla niektórych państw unijnych, z Niemcami i Francją na czele, wprowadzenie tzw. hamulca bezpieczeństwa w sprawie wiz, było warunkiem ostatecznej zgody na liberalizację wizową dla Ukrainy i Gruzji.
Zgodnie z porozumieniem możliwe będzie przywrócenie obowiązku wizowego dla obywateli kraju trzeciego w przypadku znaczącego wzrostu liczby imigrantów z tego kraju, którym odmówiono wjazdu albo którzy nielegalnie pozostają na terytorium Unii, w przypadku znaczącego wzrostu nieuzasadnionych wniosków o azyl albo w przypadku braku współpracy państwa trzeciego w dziedzinie readmisji migrantów. Wizy będą mogły być także przywrócone w sytuacji zagrożenia dla porządku publicznego albo bezpieczeństwa wewnętrznego.
Zarówno kraje członkowskie UE, jak i Komisja Europejska będą mogły uruchomić mechanizm zawieszania reżimu bezwizowego. KE ma obserwować sytuację w krajach trzecich, które mają reżim bezwizowy z Unią, i składać roczne raporty Radzie UE oraz Parlamentowi Europejskiemu, czy te kraje trzecie nadal spełniają kryteria utrzymania tego reżimu, jak np. poszanowanie praw człowieka.
Kompromis musi zostać jeszcze zatwierdzony przez Parlament Europejski, co możliwe jest w przyszłym tygodniu, oraz ministrów państw członkowskich. Przepisy te mają wejść w życie równolegle z decyzjami o zniesieniu przez UE wiz dla Ukrainy i Gruzji.
za: