Dotowane ubezpieczenia nie obejmą ostatnich przymrozków? Sadownicy protestują

Od 10 kwietnia rolnicy, w tym właściciele sadów, mogą ubezpieczać uprawy na korzystniejszych zasadach, z 65-proc. dopłatą do składek z budżetu - poinformował resort rolnictwa w komunikacie. Jako pierwsze wiosenną sprzedaż dotowanych ubezpieczeń upraw rolnych na nowych warunkach rozpoczęło 10 kwietnia Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych. Pozostałe zakłady ubezpieczeń rozpoczęły sprzedaż polis ubezpieczenia od 15 kwietnia br.

Resort rolnictwa w grudniu 2016 r. podpisał umowy z pięcioma zakładami ubezpieczeniowymi: Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń S.A., Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”, Concordia Polska Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, Pocztowym Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych oraz InterRisk Towarzystwem Ubezpieczeń SA Vienna Insurance Group.

„Na podstawie tych umów możliwe było od początku roku zawieranie przez producentów rolnych umów ubezpieczenia z dopłatami z budżetu państwa do stawek ubezpieczenia na warunkach obowiązujących do 31 marca br.” – informuje resort rolnictwa.

Ponadto „w roku 2016 producenci rolni, po wyczerpaniu limitu dopłat z budżetu państwa do stawek ubezpieczenia, mogli zawierać umowy ubezpieczenia na warunkach komercyjnych zarówno z zakładami ubezpieczeń, z którymi Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi miał podpisane umowy na 2016 r., jak i wszystkimi pozostałymi zakładami ubezpieczeń oferującymi ubezpieczenie upraw rolnych od skutków niekorzystnych zjawisk atmosferycznych” – czytamy w komunikacie.

Od 1 kwietnia weszły w życie korzystniejsze zmiany, które podniosły dopłaty do składek z budżetu oraz stawki taryfowe. Zgodnie z przepisami, obowiązuje 14-dniowy okres karencji od dnia zawarcia umowy, co oznacza, że nowe polisy prawdopodobnie nie obejmą kwietniowych przymrozków.

Według ministerstwa rolnictwa, w ubiegłym roku umowy ubezpieczenia drzew i krzewów owocowych od ryzyka przymrozków wiosennych wykupiło 0,35 proc. sadowników, co stanowiło ok. 1,6 proc. wszystkich umów ubezpieczenia upraw rolnych od ryzyka przymrozków wiosennych, zawartych w 2016 r.

Uprawy sadownicze należą do upraw najbardziej narażonych na szkody.

Sadownicy z Grójca: ubezpieczyciele nie podpisywali umów przed 15 kwietnia
Tymczasem rada powiatu grójeckiego, na terenie którego znajduje się bardzo wiele sadów dotkniętych ostatnimi przymrozkami, wydała 18 kwietnia uchwałę krytyczną w stosunku do działań ministerstwa. Czytamy w niej m.in.: „Rada Powiatu wyraża oburzenie rolników Powiatu Grójeckiego w związku z zaniechaniami MRiRW, powodującymi niemożność zawierania przez rolników ubezpieczenia obowiązkowego upraw rolnych w pakiecie „jesień” lub „wiosna” mającego na celu rekompensatę strat związanych z gradobiciem i przymrozkami wiosennymi. Do 15 kwietnia 2017 r. wskutek niewydania odpowiednich aktów prawnych firmy ubezpieczeniowe nie podpisywały umów ubezpieczenia”.

Rada apeluje do  premier o „spowodowanie zrekompensowania strat powstałych w uprawach rolnych w wyniku wystąpienia fali przymrozków w dniach 16 i 17 kwietnia oraz zobowiązania ministra rolnictwa do opracowania działań zapobiegających powtórzeniu się powyżej opisanej sytuacji w przyszłości”. 

Źródło: PAP, ZSRP

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSzacowanie strat spowodowanych przymrozkami będzie łatwiejsze
Następny artykułProjekt noweli o wspieraniu obszarów wiejskich

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.