Ubezpieczenia OC pojazdów – nowe przepisy

Od 11 lutego obowiązuje zmiana przepisów w obowiązkowych ubezpieczeniach od odpowiedzialności cywilnej (OC) posiadaczy pojazdów mechanicznych. Dotyczy ona także rolników. Obejmuje m.in. wypowiadanie umów oraz ich kontynuację przez nowych właścicieli pojazdów.

Zmiany w przepisach
Przepisy nowelizujące ustawę z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. z 2003 r. nr 124, poz. 1152 z późn. zm.) mają zastosowanie do umów zawartych po 11 lutego 2012 r. W przypadku umów podpisywanych przed wspomnianym terminem należy używać dotychczas obowiązujących przepisów. Najwięcej zmian dotyczy zasad wypowiadania umów ubezpieczenia OC.

Zakład ubezpieczeń jest obowiązany do wysłania ubezpieczającemu (właścicielowi pojazdu), nie później niż 14 dni przed upływem okresu 12 miesięcy, informacji o ubezpieczeniu na kolejny okres ubezpieczenia wraz z jego warunkami (do tej pory zakład nie miał takiego obowiązku).

W informacji musi zawrzeć m.in.: l określenie wysokości składki ubezpieczeniowej w przypadku, gdy dojdzie do zawarcia następnej umowy ubezpieczenia; l pouczenie, że wysokość składki może ulec zmianie, jeżeli po wysłaniu informacji przez zakład ubezpieczeń wyjdą na jaw okoliczności mające wpływ na wysokość składki, oraz wskazanie tych okoliczności; l pouczenie o prawie wypowiedzenia dotychczasowej umowy ubezpieczenia OC oraz o formie, możliwym sposobie oraz terminie złożenia jej wypowiedzenia; l pouczenie o skutkach wypowiedzenia oraz braku wypowiedzenia (art. 28 ust. 1c ustawy z 22 maja 2003 r.).

Informację tę zakład może przesłać elektronicznie (pod warunkiem, że przy zawarciu umowy ubezpieczenia OC ubezpieczający wyraził na to zgodę) lub pisemnie, w sposób umożliwiający niezwłoczne poinformowanie ubezpieczającego (w art. 28 ust. 1d ustawy z 22 maja 2003 r.).

Jeżeli natomiast dotychczasowa polisa ubezpieczeniowa ulegnie automatycznemu odnowieniu, a posiadacz pojazdu mechanicznego w tym samym czasie jest ubezpieczony już w innym zakładzie ubezpieczeniowym, to może wypowiedzieć umowę, która została przedłużona automatycznie. Znalazł się bowiem w sytuacji „podwójnego ubezpieczenia”.

Jak najlepiej to zrobić? Należy napisać list, w którym znajdzie się oświadczenie o rezygnacji z kolejnej umowy. Następnie nadać go listem poleconym (na tyle wcześniej, aby wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC dotarło do ubezpieczyciela najpóźniej na jeden dzień przed upływem końca okresu ubezpieczenia). Od 11 lutego 2012 r. umowa rozwiąże się z dniem nadania listu na poczcie, tzw. z dniem stempla pocztowego (do tej pory termin rozwiązania liczył się od dnia dostarczenia oświadczenia zakładowi ubezpieczeń). Warto więc przechowywać potwierdzenie nadania listu. Ponadto nowe przepisy umożliwiają złożenie agentowi ubezpieczeniowemu oświadczenia o wypowiedzeniu lub odstąpieniu od umowy.

W sytuacji, gdy – po 11 lutego 2012 r. – użytkujesz pojazd jako jego nowy posiadacz (poprzez darowiznę lub dziedziczenie, czy też wynajęcie) możesz wypowiedzieć otrzymaną wraz z pojazdem umowę ubezpieczenia przez cały okres jej trwania.

Wystarczy napisać oświadczenie, a umowa ulegnie rozwiązaniu z dniem wypowiedzenia (art. 31 ustawy z 22 maja 2003 r.). Dotychczas musiało upłynąć 30 dni od nabycia pojazdu, aby do takiego rozwiązania umowy doszło. W opisanym przypadku firma ubezpieczeniowa będzie musiała zwrócić składkę za niewykorzystany okres ubezpieczenia nie później niż w ciągu 14 dni od dnia wypowiedzenia umowy czy odstąpienia od niej.

W razie sprzedaży pojazdu poprzedni właściciel nie musi już okazywać kopii polisy ubezpieczeniowej, żeby dostać zwrot składki.
Jeśli zaś nowy posiadacz pojazdu nie wypowie umowy, zakład ubezpieczeń może dokonać ponownej kalkulacji należnej składki z tytułu udzielanej ochrony ubezpieczeniowej, poczynając od dnia przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu. Uwzględnia przy tym zniżki przysługujące nowemu posiadaczowi oraz zwyżki go obciążające, w ramach obowiązującej taryfy składek.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułDrugie spotkanie z Grupą Doradztwa Celowego
Następny artykułPodatek dla super- i hipermarketów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.