8 sierpnia 2015r. w ponad 50 placówkach przyrodniczych na terenie całej Polski już po raz trzeci odbędzie się Wielki Dzień Pszczół. Tego dnia będzie można dowiedzieć się więcej na temat pszczołowatych oraz tego, co na co dzień możemy robić, aby je chronić.
W województwie małopolskim Wielki Dzień Pszczół świętują placówki:
• Sądecki Park Etnograficzny w Nowym Sączu
• Muzeum Lachów Sądeckich w Podegrodziu
• Muzeum Lachów Sądeckich w Podegrodziu
• Babiogórski Park Narodowy
• Gospodarstwo Pasieczne „Sądecki Bartnik” w Stróżach
• Tatrzański Park Narodowy
Na zwiedzających czeka szereg atrakcji – edukacyjne gry, quizy, warsztaty czy spotkanie z pszczelarzem. Chętni, którzy chcą poznać fascynujący świat pszczołowatych, na hasło „Wielki Dzień Pszczół” wejdą bezpłatnie do większości placówek organizujących święto. Lista placówek zaangażowanych w Wielki Dzień Pszczół dostępna jest na stronie www.pomagamypszczolom.pl. Organizatorem obchodów święta są Zakłady Tłuszczowe „Kruszwica” S.A. Honorowy Patronat nad 5. edycją programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” objęli: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ośrodek Rozwoju Edukacji, kilkanaście kuratoriów oświaty oraz urzędów wojewódzkich i marszałkowskich.
Na potrzeby programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” przeprowadzone zostało badanie „Pomagamy pszczołom – Świadomość i wiedza konsumentów na temat zagadnień związanych z ekologią”. Wyniki pokazują, że często nie mamy świadomości, jak wiele produktów, po które sięgamy każdego dnia, uzyskujemy dzięki zapylaniu przez pszczołowate. Mieszkańcy województwa małopolskiego kojarzą te pożyteczne owady przede wszystkim z miodem (100%) i plastrami wosku (95%). Kłopoty zaczynają się, gdy mamy wymienić pozostałe efekty ciężkiej pracy zapylaczy. Tylko 30% mieszkańców woj. małopolskiego ma świadomość, że kawa to produkt, który powstaje dzięki zapylaniu przez pszczołowate krzewów kawowca, mimo że aż 81% spośród ankietowanych z województwa małopolskiego pije ją przynajmniej raz dziennie. Aż 99% badanych z regionu nie wyobraża sobie wykreślenia z codziennej diety świeżych warzyw i owoców, a gdyby nie pszczołowate nie mielibyśmy aż 90% świeżych owoców ani 4 000 odmian warzyw. 81% mieszkańców woj. małopolskiego wie, że olej rzepakowy powstaje dzięki zapylaniu kwiatów rzepaku.
Praca pszczołowatych to nie tylko żywność. 40% mieszkańców woj. małopolskiego słyszało nazwę propolis pszczeli, ale nie do końca wie, co kryje się pod tym pojęciem. Ta lepka substancja żywiczna zbierana przez pszczoły z pączków, drzew i krzewów ma właściwości lecznicze i wykorzystywana jest w medycynie od wieków. Propolis ma korzystne działanie na układ oddechowy – 81% mieszkańców regionu wskazuje go jako sposób na leczenie grypy i przeziębienia, 82% wie, że jest on stosowany do produkcji kosmetyków. Jednocześnie zaledwie 22% z respondentów z regionu wie, że propolis stosuje się np. w leczeniu nowotworów.
Co jeszcze uzyskujemy dzięki pracy pszczołowatych? Ankietowani wskazują produkty z woskiem pszczelim – prawie ¾ (73%) wskazuje świece, a 66% kremy do twarzy. Jednocześnie 52% mieszkańców województwa małopolskiego nie ma świadomości, że dzięki pszczołowatym powstają szminki do ust, a ponad połowa ankietowanych (61%) nie zdaje sobie sprawy, że dzięki zapylaczom powstają popularne bawełniane koszulki.
Wyniki badania pokazują, jak bardzo potrzebna jest Polakom rzetelna wiedza przyrodnicza, szczególnie najmłodszym. Właśnie dlatego organizatorzy programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” stworzyli Wielki Dzień Pszczół, święto którego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na temat ogromnej i niezastąpionej roli pszczół, kwestii ich ochrony i wymierania. Wielki Dzień Pszczół wypełnia edukacyjną lukę Polaków na temat tych pożytecznych owadów.
za: mat. organizatorów
pg
pg