Ministerstwo Rolnictwa Federacji Rosyjskiej proponuje zmiany w zasadach dzierżawy ziemi rolnej przez obcokrajowców i zagraniczne przedsiębiorstwa. Przede wszystkim skróceniu uległ by okres dzierżawy – do 3-10 lat.
W FR obowiązuje zakaz sprzedaży ziemi rolnej cudzoziemcom i osobom prawnym, których ponad 50% kapitału jest w rękach cudzoziemców. To ograniczenie łatwo jednak obejść. W myśl obowiązujących aktualnie przepisów dzierżawić można ziemię na 49 lat. Doradcy prezydenta Putina są zdania, że tak długi okres dzierżawy jest niekorzystny dla kraju – dzierżawcy nie dbają o użytkowaną ziemię, doprowadzają do jej dewastacji lub wręcz utraty produkcyjności.
Krótkie 3-10 letnie użytkowanie to nie jedyny środek zabezpieczający rosyjskie interesy. Zagraniczne osoby fizyczne i prawne nie będą mogły (w razie przyjęcia tych propozycji) władać więcej niż 5% ziem w jednej jednostce terytorialnej.
Zwolennicy takich obostrzeń argumentują, że wszyscy dbają najpierw o siebie i o swoje. W Rosji zaś jest komu pracować i nie trzeba koniecznie oddawać ziemi w obce ręce. Są jednak i przeciwnicy tych propozycji – tak wśród polityków, jak i zwykłych obywateli. Na przykład na Zabajkalu zawarto kontrakt z Chińczykami na dzierżawę 115 tysięcy hektarów ziemi i wiadomość o zaostrzeniu przepisów wywołała obawy o dalsze losy tej umowy, stworzone przez nią możliwości pracy i rozwoju regionu.
za: fruit.news.ru
pg