– Pacjenci nie będą już musieli sami szukać specjalisty i płacić za dojazd do nierzadko odległego ośrodka – podkreślił Jędrzejczyk.
Zarządzenie umożliwia zdalne konsultowanie pacjentów, np. z terenów wiejskich, w zakresie kardiologii i geriatrii. Do tej pory mieli oni mniejsze szanse na leczenie specjalistyczne niż mieszkańcy dużych miast. Według NFZ, nawet jeśli lekarze rodzinni kierowali ich do specjalisty, część pacjentów z tej możliwości nie korzystała z powodu ograniczeń czasowych czy finansów.
Nowe przepisy umożliwią – za pośrednictwem nowoczesnych technologii – przeprowadzenie konsultacji ze specjalistą w placówkach POZ, u lekarzy rodzinnych, pod których opieką są pacjenci.
– Istniejące problemy w dostępie do konsultacji na niektórych terenach, wynikające przede wszystkim ze znacznej odległości od ośrodków specjalistycznych można będzie zmniejszyć, a nawet zniwelować, poprzez zastosowanie nowoczesnych metod komunikowania się i elektronicznego przekazywania danych i obrazu – czytamy w uzasadnieniu do zarządzenia. Zmiana umożliwi rozwiązanie problemu braku specjalistów w środowiskach wiejskich i małomiasteczkowych, w tym zwłaszcza w rejonach górskich.
NFZ zakłada, że telekonsultacje z jednej strony ułatwią pacjentom mieszkającym na wsi dostęp do leczenia specjalistycznego, a z drugiej umożliwią lekarzom POZ konsultacje trudnych przypadków.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2015 r.
Źródło: