Susza rolnicza

Problem suszy był tematem posiedzenia Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które odbyło się we wtorek w resorcie rolnictwa. Powołana grupę zadaniową, która ma m.in. przygotować dla producentów rolnych propozycje złagodzenia skutków wystąpienia suszy.
Jak podało biuro prasowe resortu, sytuację związaną z zagrożeniem suszą w rolnictwie przedstawił prof. Andrzej Doroszewski z Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG); ekspert powiedział, że ostatnim rokiem, w którym nie zanotowano w Polsce suszy, był rok 1980, dlatego można uznać, że susza jest już w naszym kraju zjawiskiem permanentnym.
 
IUNG zajmuje się monitoringiem występowania suszy w Polsce. Z danych Instytutu wynika, że obecnie susza rolnicza w kraju notowana jest wśród trzech upraw: zbóż jarych, krzewów owocowych i truskawek.
 
Największa susza dotyka uprawy zbóż jarych, odnotowano ją w 76 gminach na terenie sześciu województw: kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, pomorskiego, mazowieckiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego. W 56 gminach tych samych województw odnotowano też suszę w uprawach krzewów owocowych. W 15 gminach trzech województw: kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego i lubuskiego susza występuje także w uprawach truskawek.
 
Prowadzący spotkanie minister Krzysztof Jurgiel przypomniał, 7 czerwca br., na podstawie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, ogłoszone zostały obwieszczeniem MRiRW nowe wskaźniki tzw. klimatycznego bilansu wodnego dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb, z podziałem na województwa.
 
System wskazuje obszary, na których wystąpiły straty spowodowane suszą w uprawach: zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych.
 
Stwierdzenie wystąpienia suszy oznacza obniżenie wielkości plonów o 20 proc. na obszarze gminy w danym roku – w stosunku do plonów uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych.
 
Minister powołał grupę zadaniową ds. monitoringu suszy rolniczej; przewodniczy jej wiceminister Rafał Romanowski. Głównym zadaniem grupy ma być „analiza skutków społeczno-ekonomicznych związanych z występowaniem suszy rolniczej na terytorium Polski oraz przygotowywanie propozycji rozwiązań mających na celu łagodzenie skutków występowania suszy dla producentów rolnych, w tym mechanizmów pomocowych”.
 
Podczas posiedzenia Zespołu Zarządzania Kryzysowego został także zaprezentowany nowy wzór protokołu dot. oszacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwie rolnym i dziale specjalnym produkcji rolnej spowodowanych wystąpieniem niekorzystnego zjawiska atmosferycznego. Wzór protokołu powinien być wykorzystywany przez komisje szacujące straty. W nowym wzorze protokołu uproszczono w szczególności metodę określania średniorocznej produkcji z trzech poprzednich lat, a także strat powodowanych przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne.

za:  

Related Posts

None found

Poprzedni artykułW ciągu 4 lat Polska powinna zainwestować 66 mld euro w zieloną energię
Następny artykułPrezydent na AgroLidze – m.in.o eksporcie żywności do Chin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.