Studia ogrodnicze na UP w Poznaniu

Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu jest drugim najstarszym wydziałem ogrodniczym w naszym kraju.

– Jaka jest historia powstania Wydziału Ogrodniczego?
Prof. dr hab. Barbara Politycka, Dziekan Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu: Korzenie Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu sięgają 1870 r., natomiast Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu jest spadkobiercą Katedry Ogrodnictwa powstałej w 1920 r. na Uniwersytecie Poznańskim i Państwowej Szkoły Ogrodnictwa działającej od 1926 r. Jako samodzielna jednostka Wydział został powołany 31 sierpnia 1956 r.

W ciągu 56 lat istnienia Wydziału tytuł zawodowy inżyniera uzyskało ponad 3000 absolwentów, a ponad 4000 tytuł magistra inżyniera. Obecnie na Wydziale jest zatrudnionych 97 nauczycieli akademickich, w tym 19 osób na stanowisku profesora.

– Jaką ofertę dydaktyczną Wydział oferuje maturzystom?
Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu w Poznaniu (fot. 2) kształci studentów na 3 kierunkach: Ogrodnictwo, Architektura Krajobrazu oraz od nowego roku akademickiego 2013/2014 – Medycyna roślin. Na studiach inżynierskich kierunku Ogrodnictwo istnieje możliwość wyboru jednej z czterech specjalności: Ogrodnictwo ogólne, Kształtowanie terenów zieleni, Hodowla roślin i nasiennictwo oraz Ochrona roślin. Na studiach magisterskich studenci mogą wybrać następujące specjalizacje: Rośliny ozdobne, Sadownictwo, Warzywnictwo, Nasiennictwo i szkółkarstwo, Ochrona roślin, Żywienie i biologia roślin, Architektura ogrodów oraz Kształtowanie i ochrona krajobrazu.

Fot. 2. Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu przy ulicy Dąbrowskiego w Poznaniu

 – Czy, według Pani, warto obecnie studiować ogrodnictwo w Poznaniu?
– Oczywiście, gdyż oferowane kierunki dają absolwentom nie tylko szeroką wiedzę zawodową niezbędną do podejmowania pracy w branży ogrodniczej, ale także przygotowują do prowadzenia własnych firm działających w tym obszarze gospodarki.

Zachodzące obecnie zmiany społeczno-gospodarcze w naszym kraju stwarzają dla absolwentów Wydziału olbrzymie możliwości. Rosnące bowiem zapotrzebowanie społeczne na wysokiej jakości żywność wymaga wyspecjalizowanej kadry, która umożliwi wdrażanie nowoczesnych technologii produkcji np. warzyw i owoców, roślin zielarskich, leczniczych czy grzybów. Wielkopolska jest światowym potentatem w produkcji pieczarki.

Chciałabym zwrócić też uwagę, że bardzo duże możliwości naszym absolwentom daje dynamicznie rozwijający się rynek zakładania i pielęgnacji terenów zieleni. 

– Faktycznie, w ostatnich latach widać postępującą poprawę estetyzacji miast i wsi. Co w tym względzie oferuje Wydział?
– Od 15 lat kształcimy ogrodników w specjalności Kształtowanie terenów zieleni, która powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów w zakresie projektowania, urządzania i pielęgnacji ogrodów. W 2007 r. otwarto na naszym Wydziale kierunek Architektura Krajobrazu, cieszący się ogromnym powodzeniem. Kierunek ten przygotowuje do podjęcia samodzielnej działalności zawodowej w zakresie projektowania, budowy i pielęgnowania obiektów architektury krajobrazu. Jego absolwenci posiadają m.in. wiedzę z zakresu historii i teorii architektury oraz urbanistyki, sztuk pięknych, budownictwa i technologii budowlanych, konstrukcji, fizyki budowli oraz projektowania architektonicznego i urbanistycznego. Ponadto znają prawo budowlane, organizację procesu inwestycyjnego i organizację procesu projektowego w państwach Unii Europejskiej. Ważnym elementem programu studiów są praktyki zawodowe, realizowane m.in. w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Poznaniu, w biurach projektowych i w pracowniach architektonicznych. Wydział ma Pracownię rysunku, malarstwa i rzeźby, która, prócz zajęć stacjonarnych, organizuje wyjazdy plenerowe.

[NEW_PAGE]– Otwierają Państwo nowy kierunek studiów. Jaki i do kogo jest skierowany?
– Tak, w czerwcu br. rozpoczynamy nabór na kierunek Medycyna roślin. Powstał on w odpowiedzi na wchodzącą w życie 1 stycznia 2014 r. we wszystkich państwach Wspólnoty dyrektywę Unii Europejskiej, nakładającą na producentów żywności obowiązek stosowania integrowanej ochrony roślin. Jej celem jest produkcja żywności bezpiecznej dla człowieka oraz dbałość o środowisko naturalne. Dlatego potrzebne będą na rynku pracy osoby posiadające wiedzę niezbędną do uprawiania zawodu „lekarz roślin”.

– Jakie perspektywy zatrudnienia będzie miał absolwent po ukończeniu kierunku Medycyna roślin?
– Absolwenci tych studiów będą przygotowani w szczególności do kompleksowego doradztwa w zakresie medycyny roślin, i, co warto podkreślić, nie tylko w ogrodnictwie, ale też w rolnictwie, leśnictwie oraz terenach zieleni. Kierunek ten został bowiem utworzony we współpracy trzech Wydziałów UP w Poznaniu – Leśnego, Rolnictwa i Bioinżynierii oraz Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu.
Każdy producent roślin będzie miał obowiązek stosowania zasad integrowanej ochrony roślin zawartych we wspomnianej dyrektywie, a więc będzie podlegał stałej kontroli organów administracji państwowej do tego uprawnionych. Biorąc pod uwagę fakt, że w Polsce jest ponad milion gospodarstw rolnych, potrzebna będzie olbrzymia liczba doradców, którzy pomogą we wdrażaniu tych regulacji oraz poprowadzą obowiązkowe szkolenia, powtarzane nie rzadziej niż co 5 lat.

– W jaki sposób studenci Medycyny roślin będą zdobywali umiejętności praktyczne niezbędne na rynku pracy?
– Chciałabym podkreślić, że integralną częścią studiów inżynierskich Medycyny roślin będzie 12-tygodniowa praktyka zawodowa realizowana m.in. w WODR w Poznaniu, w WIORiN w Poznaniu oraz, co jest unikalne w skali kraju – w Instytucie Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu – jedynej w Polsce jednostce badawczej zajmującej się tylko tą problematyką.

– Czym wyróżnia się na arenie krajowej Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu UP w Poznaniu?
– W Polsce wyróżniamy się kadrą specjalistów zajmujących się badaniami z zakresu uprawy grzybów jadalnych, głównie pieczarki i boczniaka, oraz leczniczych dla przemysłu farmaceutycznego. Opracowano też naukowe podstawy technologii uprawy szparaga bielonego i zielonego.

Na naszym Wydziale prowadzone są jedyne w Polsce i nieliczne na świecie badania nad bezglebową – aeroponiczną uprawą roślin. Pozwala ona na uprawę np. warzyw, roślin ozdobnych bez podłoża, w samym nawilżonym powietrzu. Zaletą tej metody jest uzyskiwanie optymalnego pod względem jakościowym i ilościowym plonu, ograniczenie o 40–50% zużycia wody i nawozów oraz niezanieczyszczanie środowiska.

Na Wydziale stworzono unikatowe w skali kraju kolekcje odmian miłorzębu dwuklapowego, który obecnie zdobywa coraz większe uznanie jako roślina ozdobna wykorzystywana na terenach zieleni i jako surowiec farmaceutyczny oraz 110 odmian szparaga pochodzących z 17 krajów świata.

– Ale nie samą nauką żyje student. Co Wydział bądź Uczelnia oferuje żakom poza bogatą ofertą kształcenia?
– Na UP w Poznaniu prężnie działa Samorząd Studencki, który organizuje liczne imprezy, np. Otrzęsiny, Gardenalia, Juwenalia czy spotkania opłatkowo-noworoczne. Studenci zainteresowani działalnością kulturalną mogą realizować swoje artystyczne pasje np. w Zespole Pieśni i Tańca „Łany” i w chórze Coro Da Camera. Dynamicznie działające koła naukowe na nowym Wydziale stwarzają studentom duże możliwości rozwoju własnych zainteresowań naukowo-badawczych. Centrum Kultury Fizycznej dysponuje halą sportową, w której mieści się sala do gier zespołowych, siłownia, sala do aerobiku, tenisa stołowego oraz spinningu. Ponadto do dyspozycji są dwa kryte korty tenisowe, dwa korty odkryte i boisko do siatkówki plażowej. Uczelnia zapewnia studentom miejsca w domach studenckich, a od tego roku wyżywienie w nowoczesnej stołówce w kampusie uniwersyteckim na Sołaczu.

– Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiał dr inż. Marcin Bartczak
Fot. M. Bartczak

Artykuł pochodzi z numeru 5/2013 „Hasła Ogrodniczego”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułGwałtowne burze, ostrzeżenia IMGW
Następny artykułWięźniowie produkują wino

2 KOMENTARZE

  1. Obawiam się, że studia ogrodnicze wszędzie wyglądają tak samo. Zero pomysłu na to, kogo i czego mają uczyć. Będą je zwijać, oj będą…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.