We włoskim rolnictwie sektor spółdzielczy stale się rozwija. Najsilniejsze kooperatywy działają na północy kraju oraz na południowych krańcach włoskiego „buta”. Zyskują w eksporcie odrabiając straty w stosunku do silniejszego sektora spółek kapitałowych. Wśród spółdzielni te ogrodnicze są drugą co do potencjału branżą we Włoszech.
Spółdzielczość rolnicza we Włoszech to dzisiaj niemal 5 tys. podmiotów (4722 organizacje) wypracowująca (rok 2015) 34,8 mld euro. Spółdzielcy są pracodawcami dla 90,5 tys. zatrudnionych, a kooperują z około 771 tysiącami innych osób.
Najsilniejsze spółdzielnie pracują na północy Włoch (Emilia Romagna, Veneto, Trentino, Alto Adige, Lombardia) – dają 76% obrotów sektora spółdzielczego skupiając 31% ogółu spółdzielni. Liderem jest prowincja Emilia Romagna (38% krajowych obrotów osiąganych przez spółdzielczość). Na południu przodują Apulia i Sycylia. Tam spółdzielnie sa jednak o wiele słabsze – średni obrót jednej to 2 mln euro, podczas gdy organizacje z centrum Włoch osiągają średnio po 3,5 mln euro, zaś te z północy – aż 13,2 mln euro.
Sektor owoców i warzyw we włoskiej spółdzielczości ustępuje tylko kooperatywom zajmującym się produkcją zwierzęcą. Ogrodnicy osiągnęli w 2015 roku obrót 8,4 mld euro. Wraz z winiarzami stanowią najprężniej rozwijający się sektor produkcji.
Spółdzielcy zwiększają eksport swoich produktów – obecnie 24% produktów pochodzących z tego sektora jest wysyłana za granice. Wartość tego eksportu w ubiegłym roku przekroczyła 6,5 mld euro stanowiąc 18% wartości całości eksportu włoskiego rolnictwa. W bieżącym roku spodziewany jest wzrost eksportu o 1,5% do 6,6 mld euro.
za: raport Ministerstwa Polityki Żywnościowej, Rolnictwa i Leśnictwa Republiki Włoskiej
pg