Pisma zostały skierowane do komisarza ds. zdrowia Tonio Borga, ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Daciana Ciolosa oraz ds. handlu Karla De Guchta – poinformował resort rolnictwa w komunikacie.
Minister podkreśla, że wprowadzone 1 sierpnia przez Rosję embargo na niektóre owoce i warzywa z Polski jest decyzją polityczną, będącą retorsją na sankcje finansowo-gospodarcze wprowadzone przez Unię Europejską. Minister zwraca uwagę, że łączne straty dla polskiego sektora owoców i warzyw mogą wynieść w efekcie około 500 mln euro.
Sawicki oczekuje także, że w duchu solidarności europejskiej, wdrożone zostaną odpowiednie działania ograniczające negatywne skutki rosyjskiego embarga zarówno dla polskich, jak i pozostałych producentów owoców i warzyw w Unii Europejskiej.
W poniedziałek odbyło się także w resorcie rolnictwa posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Uczestniczący w jego obradach minister Marek Sawicki powołał grupę zadaniową ds. łagodzenia skutków związanych z embargiem nałożonym przez Rosję na polskich producentów owoców i warzyw – poinformowało biuro prasowe resortu.
Zadaniem tej grupy jest analiza sytuacji na tym rynku oraz skutków wprowadzenia embarga. Aktualnie grupa przygotowuje niezbędne dokumenty do wniosku ministra o uruchomienie unijnej pomocy dla producentów owoców i warzyw.
W czwartek odbędzie się pierwsze robocze spotkanie ekspertów z Komisją Europejską – informuje resort rolnictwa.
Za: