Rynek warzyw kapustnych. Analiza sytuacji – pierwsza dekada marca 2018

Jak wygląda aktualna sytuacja na europejskim rynku warzyw kapustnych? Po łagodnym początku roku mroźna końcówka lutego wpłynęła na dostępność niektórych gatunków oraz na handel nimi. Przedstawiamy informacje o sytuacji w pierwszej dekadzie marca.
 
Na Ukrainie produkuje się 1,5 mln ton kapusty głowiastej rocznie, z czego niemal całość trafia na krajowy rynek. Mniejszy popyt na kapustę wynika z dużego spadku spożycia, który widoczny jest w ostatnich pięciu latach. W ciągu sezonu przechowalniczego ceny pozostawały bez większych zmian i producenci przekonują się do tego by nie przechowywać dłużej kapusty z nadzieją na ich wzrost. Sytuację producentów pogorszyły w ostatnich latach: konflikt zbrojny na wschodzie kraju, utrata Krymu oraz zatrzymanie handlu z Rosją. Ten ostatni aspekt znacząco odbił się na producentach młodej kapusty, która uzyskiwała znaczne ceny na rosyjskim rynku.

Handlowcy określają ten sezon w Polsce jako tragiczny pod kątem sprzedaży kapusty białej. Popyt w Europie jest niewielki, co przekłada się na niskie ceny. Wciąż duże są zapasy tego warzywa w przechowalniach. Lepiej jest w przypadku kapusty pekińskiej, szczególnie z przeznaczeniem na eksport. Aktualnie polska pekinka trafia na rynek holenderski, duński i niemiecki. 

We Francji zimny przełom lutego i marca wpłynął na sytuację na rynku kapustnych. Dla wielu producentów kalafiora taka pogoda oznaczała ok. 5-krotną redukcję w produkcji. W przypadku kapusty sytuacja już wróciła do normy i towar znów trafia na rynek. Na francuskim rynku widać coraz wyraźniejszy trend wśród konsumentów, aby spożywać surowy kalafior w kawałkach, jako przekąska.

W Włoszech na rynku w styczniu, gdy panowała łagodna pogoda kapusty było dużo (z Apulii i Wenecji Euganejskiej) a ceny niskie. Jednak mróz w lutym odmienił sytuację i teraz kapusty głowiastej białej, czerwonej i pekińskiej jest na rynku mało. Ceny idą w górę, a warzywa te są importowane z Półwyspu Iberyjskiego. Obecnie najpopularniejsza jest kapusta włoska, która uzyskuje cenę ok. 0,70 euro/kg. 

W Hiszpanii w ostatnich latach wzrasta produkcja kapusty stożkowej, a także jej eksport na zagraniczne rynki, głównie do Wielkiej Brytanii.  Obecnie dostawy tego warzywa (preferowana odmiana to Dutchy) z Hiszpanii na Wyspy Brytyjskie trwa w okresie od połowy grudnia do połowy maja. Holenderscy, niemieccy, francuscy odbiorcy, a także ci z centralnej i północnej Europy najczęściej wybierają odmianę Cape Horn. Hiszpańscy producenci zwiększają także produkcję jarmużu, w ostatnich 3 latach o 30-40 proc. rocznie. Niemal cała produkcja tego warzywa trafia na rynki zagraniczne. 

W Niemczech aktualnie zapasy są bardzo duże i o 20 proc. przewyższają zeszłoroczne. Wraz z niskim popytem na rodzimym rynku, także ceny są bardzo niskie. Biała kapusta głowiasta, o masie powyżej 3 kg sprzedawana jest w cenie 0,05 euro/kg. Małe główki (do 2 kg) kosztują 0,15 euro/kg. 

Ubiegłoroczne zbiory kapusty w Holandii były wyjątkowo duże. Zapasy tego warzywa są również wysokie. Duże kapusty mają cenę 0,05 euro/kg, małe nawet 0,25 euro/kg. Czerwona kapusta sprzedawana jest w cenie 0,06-0,16 euro/kg w zależności od rozmiaru. Handel jarmużem i brukselką w Holandii już się kończy. 

Źródło: freshplaza
RS

Related Posts

None found

Poprzedni artykułW Niemczech są już pierwsze szparagi z ogrzewanych tuneli
Następny artykułPierwsze sygnały o uszkodzeniach mrozowych na plantacjach truskawki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.