Jak wygląda aktualna sytuacja na europejskim rynku warzyw kapustnych? Po łagodnym początku roku mroźna końcówka lutego wpłynęła na dostępność niektórych gatunków oraz na handel nimi. Przedstawiamy informacje o sytuacji w pierwszej dekadzie marca.
Na Ukrainie produkuje się 1,5 mln ton kapusty głowiastej rocznie, z czego niemal całość trafia na krajowy rynek. Mniejszy popyt na kapustę wynika z dużego spadku spożycia, który widoczny jest w ostatnich pięciu latach. W ciągu sezonu przechowalniczego ceny pozostawały bez większych zmian i producenci przekonują się do tego by nie przechowywać dłużej kapusty z nadzieją na ich wzrost. Sytuację producentów pogorszyły w ostatnich latach: konflikt zbrojny na wschodzie kraju, utrata Krymu oraz zatrzymanie handlu z Rosją. Ten ostatni aspekt znacząco odbił się na producentach młodej kapusty, która uzyskiwała znaczne ceny na rosyjskim rynku.
Handlowcy określają ten sezon w Polsce jako tragiczny pod kątem sprzedaży kapusty białej. Popyt w Europie jest niewielki, co przekłada się na niskie ceny. Wciąż duże są zapasy tego warzywa w przechowalniach. Lepiej jest w przypadku kapusty pekińskiej, szczególnie z przeznaczeniem na eksport. Aktualnie polska pekinka trafia na rynek holenderski, duński i niemiecki.
We Francji zimny przełom lutego i marca wpłynął na sytuację na rynku kapustnych. Dla wielu producentów kalafiora taka pogoda oznaczała ok. 5-krotną redukcję w produkcji. W przypadku kapusty sytuacja już wróciła do normy i towar znów trafia na rynek. Na francuskim rynku widać coraz wyraźniejszy trend wśród konsumentów, aby spożywać surowy kalafior w kawałkach, jako przekąska.
W Włoszech na rynku w styczniu, gdy panowała łagodna pogoda kapusty było dużo (z Apulii i Wenecji Euganejskiej) a ceny niskie. Jednak mróz w lutym odmienił sytuację i teraz kapusty głowiastej białej, czerwonej i pekińskiej jest na rynku mało. Ceny idą w górę, a warzywa te są importowane z Półwyspu Iberyjskiego. Obecnie najpopularniejsza jest kapusta włoska, która uzyskuje cenę ok. 0,70 euro/kg.
W Hiszpanii w ostatnich latach wzrasta produkcja kapusty stożkowej, a także jej eksport na zagraniczne rynki, głównie do Wielkiej Brytanii. Obecnie dostawy tego warzywa (preferowana odmiana to Dutchy) z Hiszpanii na Wyspy Brytyjskie trwa w okresie od połowy grudnia do połowy maja. Holenderscy, niemieccy, francuscy odbiorcy, a także ci z centralnej i północnej Europy najczęściej wybierają odmianę Cape Horn. Hiszpańscy producenci zwiększają także produkcję jarmużu, w ostatnich 3 latach o 30-40 proc. rocznie. Niemal cała produkcja tego warzywa trafia na rynki zagraniczne.
W Niemczech aktualnie zapasy są bardzo duże i o 20 proc. przewyższają zeszłoroczne. Wraz z niskim popytem na rodzimym rynku, także ceny są bardzo niskie. Biała kapusta głowiasta, o masie powyżej 3 kg sprzedawana jest w cenie 0,05 euro/kg. Małe główki (do 2 kg) kosztują 0,15 euro/kg.
Ubiegłoroczne zbiory kapusty w Holandii były wyjątkowo duże. Zapasy tego warzywa są również wysokie. Duże kapusty mają cenę 0,05 euro/kg, małe nawet 0,25 euro/kg. Czerwona kapusta sprzedawana jest w cenie 0,06-0,16 euro/kg w zależności od rozmiaru. Handel jarmużem i brukselką w Holandii już się kończy.
Źródło: freshplaza
RS