Rynek pomidorów. Jak wygląda sytuacja w poszczególnych krajach?

Pomidory to najpopularniejsze warzywo świata. Produkuje się ich 177 mln ton rocznie (dane za 2016 r.) na powierzchni ok. 5 mln ha. Największymi producentami są Indie i Chiny. Te pierwsze uzyskują niskie plony – średnio 2,5 kg/m kw. Wyższe osiągnięcia mają Amerykanie (9 kg/ m kw. czy Hiszpanie – 8,6 kg/ m kw. Liderem są jednak Holendrzy z wynikiem 50 kg/ m kw. 
Jak wygląda aktualna sytuacja na rynku pomidorów w poszczególnych krajach?
 
W Turcji rosną ceny tego warzywa, dlatego być może wkrótce kraj ten otworzy się na import pomidorów. Taką sytuację rozważa turecki rząd. W 2016 r. w Turcji wyprodukowano 12,6 mln ton pomidorów. Jednak na rodzimy rynek trafia wiele towaru słabej jakości, a ten najwyższej jest eksportowany, m.in. do Rosji, która zezwoliła na import tureckich pomidorów w ilości 50 tys. ton.

Unia Europejska odnotowuje spadek powierzchni upraw pomidorów. Jednak poziom produkcji pozostaje stabilny (w sezonie 2016/2017 18 mln ton), gdyż wydłuża się sezon produkcji. Hiszpania, Francja, Włochy, Polska i Holandia produkują łącznie 75 proc. towaru na rynek świeży. To 40 proc. całkowitej produkcji tego warzywa w UE. 94 proc. zapotrzebowania przemysłu przetwórczego zaspokajają pomidory z Włoch, Hiszpanii i Portugalii. Statystyczny Europejczyk spożywa co roku ok. 15 kg pomidorów. 

W Holandii tuż po świętach Bożego Narodzenia ceny pomidorów spadły i wciąż pozostają niskie. Rynek pozostaje niestabilny. Tanieją importowane pomidory z Maroka oraz z Hiszpanii co niekorzystnie wpływa na ceny holenderskich pomidorów, szczególnie śliwkowych. Podobnie niskie ceny są w Belgii, gdzie np. za pomidory gałązkowe uzyskuje się cenę 1,15-1,20 euro/kg.
 
Ten sezon dla producentów w Hiszpanii nie jest łatwy. Uprawy w Almerii ucierpiały z powodu szkodników (Tuta absoluta), chłodniejszy październik i listopad opóźniły rozpoczęcie sezonu. W grudniu skok temperaturowy doprowadził do kumulacji towaru na rynku. Wielu producentów rezygnuje z uprawy pomidorów na rzecz papryki. Na razie hiszpańskim producentom sprzyja to, że Turcja i Maroko skupiają swój eksport na Rosji. 
 
Maroko zwiększyło eksport pomidorów dzięki wsparciu z rządu. W tym kraju powierzchnia uprawy pomidorów wynosiła w 2016 r. 18,6 tys. ha, co pozwoliło na wyprodukowanie 1,2 mln ton. Tamtejsze pomidory trafiają głównie na rynek UE, Rosji i Kanady. Eksport pomidorów osiąga 547 tys. ton, a jego wartość 4,8 mld dirhamów. 
 
W Polsce na razie rynek jest niestabilny, na co wpływają problemy jakie odczuwają Hiszpańscy producenci. Polscy producenci coraz chętniej kierują swój towar na eksport m.in. do Niemiec. Szczególnie popularne wśród polskich konsumentów pomidory malinowe także mają podbić rynki zagraniczne. Teraz, zanim sezon na rodzime pomidory rozwinie się w Polsce, na rynku dominuje towar importowany z Hiszpanii, Turcji i Maroka.
 
W Niemczech dominuje import także z tych trzech państw, natomiast ubywa pomidorów holenderskich. W przypadku pomidorów gałązkowych i koktajlowych są one kilka procent tańsze od hiszpańskich.
 
Na Sycylii sezon rozpoczął się z opóźnieniem ok. 20 dni. Na rynku było mało pomidorów, więc uzyskiwały one wysokie ceny. W listopadzie-grudniu ceny wahały się w przedziale 1,80-2,20 euro/kg w przypadku pomidorów koktajlowych. Pomidory daktylowe osiągały cenę nawet 2,50-3,00 euro/kg. Producenci z tego rejonu nie narzekają w tym roku na konkurencję z państw Północnej Afryki. 

Źródło: freshplaza

RS

 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułCo w pierwszym numerze miesięcznika „Szklarnie Tunele Osłony”?
Następny artykułBronisze: droższe jabłka i warzywa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.