Akcja Spring Alive odbywa się w ponad 50 krajach Europy, Azji Środkowej i Afryki. Jest koordynowana przez organizacje partnerskie światowej federacji BirdLife International.
W Polsce akcja rozpoczyna się 21 marca i potrwa do 21 czerwca. Zaś jej afrykańscy uczestnicy zaczynają swoje obserwacje znacznie wcześniej – gdy u nas panuje jesień. Wtedy bociany i przedstawiciele innych gatunków dolatują do Afryki na zimowiska.
Wszyscy chętni do udziału w akcji, widząc pojawienie się bocianów, jaskółek dymówek, kukułek, jerzyków i żołn, mają zarejestrować tę informację na stronie www.springalive.net
Dzięki takiemu doborowi gatunków oraz generowanym przez stronę internetową mapom, na podstawie wprowadzanych obserwacji, można śledzić postęp wiosny zarówno w różnych regionach Polski, jak i w całej Europie. – Do dzielenia się informacjami w ramach Spring Alive zapraszamy wszystkich miłośników przyrody, a zwłaszcza dzieci i młodzież z rodzinami oraz nauczycielami – zachęca koordynator akcji, Hanna Rachwald z OTOP.
Wybór gatunków nie jest przypadkowy. – Poza wciąż rzadką i stosunkowo mało znaną żołną, żyjącą głównie na południu kraju, pozostałe ptaki są doskonale znane i lubiane. Do tego ich przylot jest rozciągnięty w czasie – pierwsze bociany przylatują do Polski już teraz, a na początku kwietnia pojawią się jaskółki dymówki. Powrót kukułek przypada na połowę kwietnia, a na przełomie kwietnia i maja z afrykańskich zimowisk przybywają jerzyki i żołny – tłumaczy Antoni Marczewski z OTOP.
Na stronie akcji najmłodsi znajdą też gry i konkursy, m.in. konkurs na najciekawszy wpis na „Blogu wiosny” oraz konkurs plastyczny „Dlaczego lubię ptaki kampanii Spring Alive?”. Autorzy prac z Polski zmierzą się w konkursie z zawodnikami-rówieśnikami z innych państw europejskich.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl