Rozmowy ministra S. Kalemby z komisarzem D. Ciolosem

Podczas nieformalnej Rady Ministrów AGRIFISH na Cyprze, która odbywała się w dniach 9–11 września br. minister S. Kalemba spotkał się z komisarzem Dacianem Ciolosem.
Głównym tematem rozmów była reforma WPR, w tym wyrównanie dopłat bezpośrednich dla polskich rolników. 
Minister podkreślił, że nie ma uzasadnienia w nowej perspektywie finansowej dla utrzymywania historycznych podstaw do płatności bezpośrednich wobec nowych, jednakowych wyzwań i obowiązków dla wszystkich rolników w UE. Komisarz Ciolos zaznaczył, że propozycja finansowania polityki rolnej jest kompromisem wszystkich komisarzy w tym zakresie. Będzie ona jeszcze podlegać uzgodnieniom z Parlamentem Europejskim. Inne, poruszone podczas spotkania tematy dotyczyły zazielenienia WPR, wyznaczania obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania, utrzymania kwot produkcyjnych mleka i cukru, zabezpieczenia pasz białkowych dla produkcji zwierzęcej (w tym skarmiania krzyżowego mączek mięsno-kostnych).
Minister Stanisław Kalemba przeprowadził również rozmowy z ministrem rolnictwa Francji S. Le Follem. One również dotyczyły wyrównania płatności bezpośrednich w UE, akceptacji Francji dla stosowania systemu SAPS po 2013 r. oraz pozyskiwania tańszego białka dla żywienia zwierząt. Minister Francji dość pozytywnie odniósł się do polskich postulatów i zaproponował kontynuację rozmów podczas wrześniowej Rady Ministrów w Brukseli.
Tematem wiodącym, zaproponowanym przez prezydencję cypryjską do dyskusji podczas nieformalnej Rady Ministrów Rolnictwa, były sprawy dotyczące zarządzania zasobami naturalnymi w tym glebą, wodą oraz adaptacja do zmian klimatu.
W polskiej prezentacji podkreślono znaczenie rozstrzygnięć finansowych dla funkcjonowania WPR. W kontekście zmian klimatu istnieje wzrost ryzyka produkcji rolniczej wobec tego minister wskazał na potrzebę skutecznych działań np. zmiany stosowanego progu 30% strat kwalifikujących się do wsparcia gospodarstw dotkniętych stratami.
W dyskusji ministrowie podkreślali potrzebę bardziej elastycznego podejścia do tych kwestii, dostosowanego do potrzeb regionalnych związanych z zarządzaniem zasobami naturalnymi.

Za: minrol.gov.pl
pg 

 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWspółczynniki przydziału dla wkładu pomocy UE
Następny artykułPolska stepowieje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.