Rolnicy lepiej sobie radzą z wymogami UE ws. dopłat

Rolnicy coraz lepiej sobie radzą z wymogami UE dotyczącymi prowadzenia gospodarstwa i właściwej dokumentacji przy pobieraniu dopłat. Wykazują to kontrole gospodarstw – stwierdzili inspektorzy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Lublinie.

Od 2010 r. systematycznie zwiększa się liczba kontroli w gospodarstwach w Lubelskiem, przeprowadzonych bezpośrednio w terenie przez inspektorów lubelskiego oddziału ARiMR. W 2010 r. skontrolowano ok. 8,5 tys. gospodarstw, w 2011 – 9,7 tys. a w 2012 – 10,5 tys. Ponadto część kontroli wykonują także na zlecenie ARiMR firmy zewnętrzne. – Jesteśmy dużym województwem, dość mocno rozdrobnionym i stąd duża ilość kontroli – powiedział za-ca dyrektora lubelskiego oddziału ARiMR Andrzej Maj.
 
Najwięcej kontroli dotyczy gospodarstw, których właściciele pobierają dopłaty bezpośrednie lub dopłaty z programów rolno-środowiskowych (uwzględniających przy uprawie specjalne formy działania, mające na celu ochronę środowiska, np. zagrożone gatunki ptaków). Kontrolerzy sprawdzają m.in. zgodność prowadzonych upraw i wielkość areału z tymi zadeklarowanymi przez rolnika, a także dokumentację dotyczącą prowadzenia danego gospodarstwa, np. wykonywanych określonych prac, stosowania środków ochrony roślin.
 
Statystyki pokazują, że choć kontroli jest więcej, to maleje liczba stwierdzanych uchybień i nieprawidłowości. W zakresie dopłat obszarowych w roku 2010 w 85 proc. skontrolowanych gospodarstw nie stwierdzono nieprawidłowości, a w roku 2011 takich gospodarstw było już 87 proc.
 
W gospodarstwach korzystających z programów rolno – środowiskowych w 2010 r. w prawie 66 proc. nie stwierdzono nieprawidłowości, a w 18 proc. gospodarstw uchybienia były niewielkie, nieskutkujące sankcjami. W roku 2011 – nieprawidłowości nie było w 73 proc. skontrolowanych gospodarstw, a niewielkie uchybienia stwierdzono w 15 proc. gospodarstw. – Świadomość beneficjentów wzrasta i rolnicy pilnują porządku w gospodarstwach rolnych – powiedział kierownik Biura Kontroli na Miejscu ARiMR w Lublinie Włodzimierz Kołton.
 
Najczęstsze uchybienia rolników dotyczą powierzchni działek deklarowanych we wnioskach o dopłaty, np. zawyżania ich areału. W przypadku, gdy różnica pomiędzy powierzchnią deklarowaną a faktycznie stwierdzoną przekracza 20 proc., Agencja odmawia płatności.
 
W woj. lubelskim jest ok. ćwierć miliona gospodarstw rolnych. W 2012 r. średnia wielkość gospodarstwa wynosiła tu 7,45 ha.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPod Opolem powstanie 73-hektarowa szklarnia
Następny artykułMniejszy eksport nawozów potasowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.