Rok 2013 w rolnictwie

Uchwalenie ustawy o GMO, utrzymanie zakazu uboju rytualnego, program "zero tolerancji" dotyczący jakości polskiej żywności oraz uchwalenie reformy Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020 - to najważniejsze wydarzenia minionego roku w rolnictwie.

STYCZEŃ
1.1. – Weszła w życie nowelizacja ustawy o paszach. Nowe przepisy umożliwiają w kolejnych latach – do 1 stycznia 2017 r. wykorzystywanie w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych.

2.1. – Rada Ministrów przyjęła rozporządzenia zakazujące uprawy genetycznie modyfikowanych odmian kukurydzy MON 810 oraz ziemniaka Amflora. Wcześniej, w listopadzie 2012 r., została uchwalona ustawa, która dopuszcza rejestrację nasion GMO, a także legalizuje obrót nimi na terenie Polski. Ekolodzy wielokrotnie protestowali z tego powodu, twierdząc, że taka ustawa spowoduje wzrost upraw GMO w Polsce; rząd tłumaczył, że takie zapisy były konieczne ze względu na grożące Polsce kary.

11.01 – Ministerstwo rolnictwa podpisało porozumienie z protestującymi rolnikami z woj. zachodniopomorskiego w sprawie większej kontroli obrotu ziemią. Do spornych kwestii należało ustalenie składu komisji przetargowej decydującej o sprzedaży państwowej ziemi, oraz sprawa odkupu gruntów przez Agencję Nieruchomości Rolnych. Rolnicy protestowali od 5 grudnia 2012 r., a ich protest polegał na blokowaniu dróg przez ciągniki.

24.01 – Rozpoczęła się w Polsce dyskusja na temat unijnego projektu tzw. dyrektywy tytoniowej. Sejmowa komisja rolnictwa zaapelowała do rządu, by sprzeciwił się zakazowi produkcji papierosów mentolowych, tzw. slimów oraz standaryzacji opakowań.

25.01 – Słowacja kwestionuje jakość polskiej żywności. Tamtejsze ministerstwo rolnictwa wystąpiło do Komisji Europejskiej o przeanalizowanie mechanizmów kontroli polskich produktów rolniczych i spożywczych dostarczanych na unijny rynek. KE zdecydowała się na spotkanie mediacyjne pomiędzy dwoma krajami.

28.01 – Wybuchła afera z koniną – jej obecność stwierdzono w irlandzkich wołowych burgerach. Irlandzki minister rolnictwa twierdził, że mięso z koniną wyprodukowano w Polsce. Kontrola jednak wykazała, że to nieprawda. Podobne przypadki wykryto także w innych krajach.

LUTY
9.2. – Polska otrzyma 28,6 mld euro na Wspólną Politykę Rolną na lata 2014-2020. Te pieniądze pozwolą na wyrównywanie dopłat bezpośrednich dla rolników do średniej unijnej – poinformował minister rolnictwa Stanisław Kalemba, który uczestniczył w szczycie UE decydującym o budżecie Wspólnoty na najbliższe lata. Z ustaleń wynikało, że Polska otrzyma na dopłaty bezpośrednie (I filar) 18,8 mld euro i na rozwój obszarów wiejskich (II filar) – 9,8 mld euro.

25.02 – Andrzej Gross rozpoczął urzędowanie jako prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

MARZEC
20.03 – Ok. 2 tys. osób protestowało przed Sejmem w obronie miejsc pracy, domagając się zalegalizowania uboju rytualnego. Od stycznia ubój bez ogłuszania był w naszym kraju zakazany. Według wyliczeń branży, ubój zgodny z zasadami religijnymi wynosił 10 proc. eksportu drobiu i 1/3 eksportu wołowiny w ub.r.

KWIECIEŃ
2.04. – Minister skarbu wstrzymał prywatyzację Krajowej Spółki Cukrowej. Domagali się tego m.in. plantatorzy buraków, którzy kilka dni wcześniej protestowali przed budynkiem ministerstwa. Wnioskowali oni o przerwanie procesu prywatyzacji spółki ze względu na nieprawidłowości, polegające na próbie zakupu dużego pakietu akcji przez jedną z firm, za pośrednictwem podstawionych osób. W związku z decyzją MSP, zapisy złożone na akcje KSC zostały unieważnione.

5.04 – Minister rolnictwa ogłasza program „zero tolerancji”. Chodzi o bardziej rygorystyczne kontrole weterynaryjne, by wyeliminować nieprawidłowości w handlu zwierzętami, podczas uboju i w produkcji przetworów mięsnych.

16.04.- KE ujawniła wyniki badania próbek mięsa wołowego w poszczególnych krajach. Spośród ponad 4,1 tys. badań mięsa wołowego przeprowadzonych w UE, w prawie 200 przypadkach stwierdzono obecność koniny. Najwięcej takich przypadków stwierdzono we Francji (47), Grecji (36) oraz Niemczech (29). W Polsce było ich 5.

25.04 – Agencja Rynku Rolnego poinformowała, że Polska nieznacznie przekroczyła limit produkcji mleka, w związku z czym producenci musieli zapłacić karę. W roku kwotowym 2012/2013 limit przekroczono o 0,15 proc., czyli o ok. 15 mln kg. Z tego tytułu opłata do UE wyniosła niecałe 15 mln zł (ok. 4 mln euro).

26.04 – MSP zamknęło proces prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej w dotychczasowej formule. Według resortu, powodem były m.in. „kwestie związane z możliwymi zmianami unijnych regulacji, co mogłoby wpłynąć na wartość spółki.”

MAJ
6.05. – Seria krytycznych informacji w czeskich mediach na temat jakości polskiej żywności. Miesiąc wcześniej czeskie służby weterynaryjne informowały o odkryciu zakazanego antybiotyku w polskiej koninie. W lutym czescy inspektorzy odkryli końskie mięso w wołowo-wieprzowych klopsikach i w hamburgerach wyprodukowanych w Polsce, a wcześniej zwrócili uwagę na zawartość soli technicznej w produktach żywnościowych.

LIPIEC
12.07 – Sejm odrzucił rządowy projekt ustawy dopuszczającej ubój rytualny. Głosowanie zostało poprzedzone demonstracją zwolenników uboju bez ogłuszania, oraz jego przeciwników.

SIERPIEŃ
6.08. – Rząd przyjął program pomocy rolnikom, którzy ponieśli szkody w gospodarstwach spowodowane wystąpieniem w 2013 r. klęsk żywiołowych. Z powodu powodzi, huraganu, gradu lub deszczu nawalnego ucierpiało ok. 117 tys. gospodarstw rolnych. Zniszczonych zostało także 10 szklarni i 5,4 tys. tuneli foliowych.

21.8. – Rosja poinformowała o wprowadzeniu ścisłej kontroli wszystkich partii mięsa wieprzowego sprowadzanego z Polski. Powodem było wykrycie przez rosyjskie służby weterynaryjne w transporcie mięsa z zakładów „Wierzejki” hiszpańskiej słoniny. Produkt ten pochodził z zakładu, który nie miał prawa eksportowania do Rosji. „Wierzejki” otrzymały czasowy zakaz handlu z Rosją. W rezultacie śledztwa wykryto, że słonina została podrzucona poza granicami Polski. Rosjanie uznali argumenty polskiej strony i zgodzili się na wznowienie eksportu przez polski zakład.

30.8. – Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zgodności z konstytucją przepisów ustawy o ochronie zwierząt – chodzi o kwestię uboju rytualnego.

WRZESIEŃ
13.09. – Sejm znowelizował ustawę o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych. Nowe przepisy umożliwią grupom producentów mleka negocjowanie z mleczarnią ceny za surowiec. Nowela wdraża unijne przepisy związane z tzw. pakietem mlecznym. Dokument ten przygotowano w KE w związku z zapowiedzią odejścia od kwotowania produkcji mleka w UE od 2015 r.

PAŹDZIERNIK
3.10 – Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało o przygotowywaniu koncepcji prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej. Oferta zakupu akcji ma być skierowana do pracowników spółki oraz plantatorów. Resort zaproponował m.in., ograniczenie obrotu akcjami na 25 lat, zakup akcji przez plantatorów z ich własnych środków oraz ograniczenie prawa głosu do czasu spłaty akcji. Zapisy te zostały skrytykowane przez zainteresowanych.

9.10 – Minister Kalemba spotkał się w Moskwie z ministrem Federacji Rosyjskiej Nikołajem Fiodorowem. Po rozmowach Kalemba oświadczył, że nie ma powodów do wprowadzenia embarga na polską żywność, przed czym ostrzegała wcześniej Rosja.

10.10 – W Sejmie debata nad wnioskiem PiS o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra Kalemby. PiS zarzucał Kalembie m.in. nieudolność w unijnych negocjacjach dot. budżetu rolnego na lata 2014-2020. Sejm wniosek odrzucił.

GRUDZIEŃ
16.12 – Kraje UE ostatecznie zatwierdziły reformę Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020 oraz jej przejściowe zasady na 2014 r. Reforma przewiduje m.in. od 2015 r. uzależnienie 30 proc. dopłat od spełniania przez rolników wymogów ekologicznych. Ponadto obowiązkowe będzie wspieranie młodych rolników poniżej 40. roku życia. Mają oni otrzymywać o 25 proc. więcej dopłat rolnych przez pierwsze 5 lat.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułJak dokarmiać ptaki, żeby im nie szkodzić
Następny artykułSzampan za 10 tys. zł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.