Realizacja dopłat bezpośrednich pozytywnie oceniona przez KE

Komisja Europejska pozytywnie oceniła funkcjonowanie w naszym kraju Systemu Identyfikacji Działek Rolnych, dopłat do krów i owiec oraz tzw. zasady wzajemnej zgodności - poinformował w środę resort rolnictwa.
Chodzi o audyty, które przeprowadzili unijni kontrolerzy, dotyczyły one lat 2011-2013. „Postępowania zostały zakończone bez nakładania korekt finansowych” – podkreśla resort w przysłanym do PAP komunikacie.
 
W maju 2011 roku KE kontrolowała Polskę w zakresie dopłat bezpośrednich realizowanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w tym funkcjonowania Systemu Identyfikacji Działek Rolnych (LPIS/GIS). Wizyta obejmowała kontrolę wniosków pomocowych złożonych w latach 2009- 2010. Ocenie podlegała m.in. poprawność przeprowadzania kontroli na miejscu. Sprawdzano także czy Systemu Identyfikacji Działek Rolnych został zaktualizowany – podaje resort.
 
Wcześniej Polska została ukarana przez KE za nieprawidłowości w systemie kontroli wydatkowania środków w latach 2007-2008. Sprawa dotyczyła m.in. źle działającego systemu LPIS-GIS i opóźnień w kontrolach na miejscu. Na nasz kraj została nałożona kara w wysokości ok. 39 mln euro.
 
W październiku 2011 roku KE sprawdzała wydawanie pieniędzy na tzw. wsparcie specjalne – dopłaty do krów (dostawali je rolnicy z województw Polski południowo-wschodniej) oraz dopłat do owiec (dla rolników z województw południowych i województwa łódzkiego i świętokrzyskiego).
 
Natomiast w kwietniu 2013 r. odbyła się unijna kontrola dotycząca wdrożenia i kontroli w latach 2011 – 2013 zasady wzajemnej zgodności. Chodziło o sprawdzenie czy działalność rolnicza jest zgodna z zasadami ochrony środowiska. Inspektorzy KE chcieli uzyskać informacje nt. oceny polskiego systemu sankcji w zakresie w przypadku naruszenia tej zasady, jak również wdrożenia norm i wymogów wzajemnej zgodności.
 
Przeprowadzane audyty oraz podjęte działania naprawcze w przypadku wykazanych niedociągnięć ocenione zostały pozytywnie, w związku z tym KE nie nałoży na Polskę kar. „Tym samym w roku 2013 postępowania te zostały zamknięte – poinformowało biuro prasowe resortu rolnictwa.

Za:  

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNajnowsze szacunki produkcji według GUS
Następny artykułOdmiany maliny do uprawy pod osłonami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.