Rad nierad – w ręce rad

Magnit - jedna z największych sieci sprzedaży detalicznej w Rosji przechodzi z rąk prywatnych we władanie państwa. Założyciel, właściciel i prezes  - Siergiej Galickij sprzedaje 29,1 % akcji swojej firmy państwowemu bankowi VTB. Transakcja opiewa na 2,5 mld USD.
Pierwszy supermarket z nazwą Magnit powstał w 1998 roku w Krasnodarze – tam też, na dalekiej południowej prowincji Rosji mieściła się i dotąd mieści siedziba koncernu. Supermarkety, których zaczęło powstawać coraz więcej – teraz jest ich 7563, do tego doszło 51 supermarketów Family Magnit, 169 hipermarketów i 752 drogerie – miały służyć niezamożnemu klientowi z tej rosyjskiej prowincji. Szybko jednak sieć rozrosła się na centralne obwody kraju i przekroczyła Ural. 
 
Jeszcze w 2016 roku zyski Magnita z handlu wzrósł o 6,4% (do 19,7 mld USD) – co było poniżej założonego na 8-10 % celu. Pierwsze miejsce w handlu żywnością przejął konkurent – sieć X5 zwiększając swoje obroty o 25%. W ostatnim kwartale 2017 r. tąpnięcie – zysk netto Magnitu spadł o 42%. W tym roku firma planuje wzrosty sprzedaży o 7-9%, ale jej akcje na giełdzie moskiewskiej już spadły o 8%. Pod koniec stycznia firma zapowiedziała, że nie będzie wypłacać dywidendy za 2017 rok.
 
Poza handlem Magnit od 2011 roku zajmuje się produkcją ogrodniczą – w tym roku zebrano i rozesłano we własnej sieci pierwsze ogórki i pomidory z własnych szklarni. W 2016 roku nakłady inwestycyjne na produkcję warzyw osiągnęły 5 mld rubli, w 2017 miały być podwojone, a w ciągu 5-6 lat dojść do 52 mld rubli. Kompleks szklarni spółki-córki „Zielona Dolina” ma 40 hektarów. Poza warzywami Magnit zajął się pieczarkarstwem.
 
Poza branżą spożywczą Magnit jest wielkim przewoźnikiem międzynarodowym. W jego flocie jest, między innymi, 6000 ciężarówek MAN. W sezonie 2012/13 własna flota firmy przerzuciła tylko z Polski do Rosji 174 tys. ton samych tylko jabłek (to prawie 10 tys. transportów).
 
za: 40ton.net, reuters.com, magnit-info.ru, vedomosti.ru

Related Posts

None found

Poprzedni artykułMołdawskie jabłka najczęściej trafiają do Rosji
Następny artykułOkoło 1,3 mln osób korzysta z POPŻ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.