Przyszłość obrotu ziemią na Ukrainie

Amerykańska Izba Handlowa w Ukrainie zorganizowała dla swoich członków spotkanie z Przewodniczącym Państwowej Agencji Ukrainy ds. Ziemi S. Tymczenką. Celem spotkania było omówienie planów ukraińskich władz w zakresie zakończenia reformy rynku ziemi na Ukrainie. W szczególności w ramach swojego wystąpienia Przewodniczący S. Tymczenko odnotował istotne przyspieszenie w ostatnich latach działań na rzecz zakończenia reformy rynku ziemi na Ukrainie, w tym przyjęcie trzech istotnych dla funkcjonowania tego rynku ustaw: ustawy o państwowym kadastrze ziemskim (ustawa ta ostatecznie została uchwalona na początku lipca 2011 r.), ustawy o rozdziale ziem będących we własności państwowej i samorządowej oraz ustawy regulującej funkcjonowania przetargów ziemskich.
Zapowiedział również wdrożenie z dniem 1 stycznia 2013 r. elektronicznego kadastru gruntów oraz przeprowadzenie na początku 2013 r. pierwszych przetargów ziemskich. Przewodniczący S. Tymczenko skrytykował również przedłużenie przez ukraiński parlament moratorium na obrót ziemią rolną na Ukrainie (w listopadzie 2012 r. Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła ustawę przedłużającą aktualnie obowiązujące na Ukrainie moratorium na obrót ziemią rolną do 1 stycznia 2016 r.) i poinformował, iż Państwowa Agencja Ukrainy ds. Ziemi zwróciła się do Prezydenta Ukrainy W. Janukowycza z wnioskiem o zawetowanie ustawy przedłużającej to moratorium. Zdaniem S. Tymczenki zamiast przedłużenia w/w moratorium do 2016 r. zakaz obrotu ziemią rolną powinien być utrzymywany wyłącznie do momentu wejścia w życie ustawy o rynku ziemi rolnej na Ukrainie (zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami przedstawicieli władz Ukrainy ustawa ta miała zostać uchwalona na przełomie 2011 / 2012 r., głosowanie nad projektem tej ustawy zostało jednak wiosną 2012 r. odłożone w czasie w związku z szeroką krytyką tego dokumentu, aktualnie finalizowane są prace nad poprawionym projektem ustawy), która to ustawa jego zdaniem zostanie uchwalona w lutym/marcu 2013 r. Przedstawił on również główne założenia nowego projektu ustawy o rynku ziemi rolnej: możliwość posiadania na własność ziemi rolnej jedynie przez osoby fizyczne obywateli Ukrainy, wprowadzenie granicznej wielkości posiadanych gruntów rolnych w wysokości 100 ha na osobę (w przypadku dzierżawy tych gruntów graniczna wielkość powierzchni gruntów uzyskiwanych w dzierżawę określona została na poziomie 100 tys. ha, pod warunkiem posiadania przez dany podmiot wystarczającego potencjału do uprawy dzierżawionych gruntów), a także wprowadzenie specjalnego opodatkowania ukierunkowanego na uniemożliwienie dokonywania spekulacyjnego obrotu ziemią. Przewodniczący S. Tymczenko odniósł się również do innych kwestii, które interesowały uczestników spotkania. W szczególności poinformował o istotnym uproszczeniu procesu wydawania zgody na zagospodarowanie danej działki (jeden wniosek do lokalnego oddziału Agencji, który w razie takiej potrzeby uzgadnia go w oparciu o zasadę „milczącej zgody” z innymi, właściwymi organami administracji publicznej Ukrainy), wyraził poparcie dla koncepcji utrzymania obowiązku uzyskiwania zgody Gabinetu Ministrów Ukrainy (a nie lokalnych władz samorządowych) na zakup ziemi o przeznaczeniu pozarolniczym przez podmioty zagraniczne, a także poinformował o poparciu ze strony Agencji do uproszenia zasad przekazywania praw do dzierżawy danego gruntu (aktualnie przekazanie takich praw pomiędzy podmiotami gospodarczymi może się odbyć jedynie w drodze zakupu jednego podmiotu przez drugi).
 
Za: Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kijowie
pg

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSejm przyjął informację rządu na temat Wspólnej Polityki Rolnej
Następny artykułKosmiczne ceny wiśni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.