Konwencja o obszarach wodno-błotnych została przyjęta 2 lutego, w 1971 r. w irańskim mieście Ramsar. Polska ratyfikowała konwencję w 1978 r., jednocześnie zobowiązując się do wskazywania i ochrony najcenniejszych mokradeł na swoim terenie. Mokradła mają znaczenie m.in. jako środowisko życiowe ptaków wodnych i błotnych. Obecnie mokradeł jest w Polsce 13, a na całym świecie 2170. Wszystkie zajmują łącznie powierzchnię ponad 207 mln ha.
Tegoroczny temat przewodni Światowego Dnia Mokradeł brzmi: „Mokradła a rolnictwo – partnerstwo dla wzrostu”. Hasło to ma na celu przybliżenie relacji między mokradłami a rolnictwem oraz wskazanie zależności między nimi.
Spotkania z okazji dnia mokradeł organizowane będą na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Porozmawiać będzie tam można o wielkich cywilizacjach, które miały swój początek na żyznych mokradłach w dolinach dużych rzek. Będzie też mowa o bardziej współczesnych problemach, jakie mają związek z rozwojem rolnictwa i z potrzebami ochrony terenów podmokłych. Organizatorzy spotkań chcą też opowiedzieć o tzw. rolnictwie bagiennym. Podczas spotkań pojawią się także informacje o ostatnich wydarzeniach z dziedziny ochrony mokradeł. Spotkanie zakończy pokaz diaporamy Mokradła Mazowsza przygotowanej przez RDOŚ w Warszawie. O obchodach poinformował w przesłanym PAP komunikacie Wiktor Kotowski z WB UW. Spotkanie zaczyna się o g. 11 w gmachu przy ul. Miecznikowa 1.
Do obchodów światowego Dnia Mokradeł przygotowuje się również Park Narodowy „Ujście Warty”, który jest jednym z cenniejszych w Polsce obszarów podmokłych i został wpisany na Listę Konwencji Ramsar w 1984 r. (wtedy jako rezerwat przyrody „Słońsk”).
W PN „Ujście Warty” obchody Dnia Mokradeł rozpoczną się o godz. 11.00. Program imprezy przewiduje kilka wykładów. Dyrektor parku opowie o użytkowaniu rolniczym mokradeł. Prelegentka z Białorusi pokaże, jak kartuje się tereny podmokłe na podstawie zdjęć satelitarnych. Odbędą się także występy dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 2 w Kostrzynie. Nie zabraknie także poczęstunku „rodem z mokradeł” oraz wycieczki w teren z przewodnikiem. Dodatkowo podczas obchodów będzie można wejść na wieżę widokową w Chyrzynie.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl