Przed nowym rozdaniem środków

25. października odbyła się w Tczewie kolejna konferencja z cyklu „PROW na lata 2014 – 2020 szansą rozwoju terenów wiejskich”. Jej organizatorami były Związek Gmin Pomorskich, Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku oraz Starosta Powiatu Tczewskiego. Patronat honorowy sprawował Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Stanisław Kalemba.
W konferencji wzięli udział samorządowcy i przedstawiciele organizacji związanych z rolnictwem. Zaszczycił ją obecnością także Bogdan Dombrowski – wiceminister w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji – z uwagi na uwzględnienie w ramach nowego rozdania środków unijnych w Polsce, wielu inwestycji związanych z dostępnością do Internetu na terenach wiejskich. 
 
Głównym prelegentem był Paweł Szabelak z Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który przedstawił różnice między PROW 2007-2013 i PROW 2014-2020. Poinformował on, że w ramach konsultacji społecznych dla nowego programu, można było zgłaszać swoje uwagi bezpośrednio na stronę ministerstwa. Wpłynęło ich już ponad 800 i wszystkie były analizowane. Inaczej niż w poprzednim, w przyszłym PROW będą się kształtowały koperty finansowe na płatności bezpośrednie i na rozwój obszarów wiejskich. Przewidywane jest zwiększenie kwoty na płatności bezpośrednie, a zmniejszenie na programy operacyjne. W nowym rozdaniu przewiduje się także znacznie mniejsze wsparcie na melioracje i gospodarkę wodną oraz na remonty dróg na terenach wiejskich. Nowe będą także zasady w EFPROW, w ramach których realizowane będą priorytety określone w projekcie rozporządzenia EFPROW tj.: 1. transfer wiedzy, 2. konkurencyjność sektora rolnego, 3. łańcuch żywnościowy i zarządzanie ryzykiem, 4. środowisko, 5. efektywność wykorzystania zasobów, 6. rozwój lokalny. Cele przekrojowe to innowacje, środowisko, klimat.
 

Paweł Szabelak z Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dyskusji z Justyną Durzyńskią Dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

 Tekst i zdjęcia: Mirosława Domańska, Zakład Doświadczalny Oceny Odmian w Radostowie

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKoniec winobrania we Włoszech
Następny artykuł3,5 mln zł strat przez bobry

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.