Projekt dot. nowej agencji rolnej trafił do konsultacji

Do konsultacji trafił w piątek 12 sierpnia projekt ustawy o Agencji Rozwoju Obszarów Wiejskich (AROW). Agencja ma powstać z połączenia części Agencji Rynku Rolnego z Agencją Nieruchomości Rolnych. Według autorów projektu ma ona lepiej dbać o rozwój obszarów wiejskich.

„Obecna struktura instytucjonalnego wsparcia rolnictwa i obszarów wiejskich, oparta w szczególności na działalności Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), Agencji Rynku Rolnego (ARR) oraz Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR) nie zapewnia efektywnej realizacji koncepcji wielofunkcyjnego rozwoju obszarów wiejskich w Polsce. Dlatego niezbędna jest optymalizacja funkcjonowania agencji i innych jednostek podległych i nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi przez zmianę ich organizacji” – uzasadnia projekt ministerstwo rolnictwa.

Celem ustawy jest lepsze wykorzystanie zasobów i przyspieszenie realizacji zadań, poprawa współpracy i przepływu informacji dotyczących podmiotów działających w rolnictwie oraz udzielonej pomocy, a także zmniejszenie kosztów funkcjonowania instytucjonalnej obsługi rolnictwa – tłumaczy resort.

Według autorów projektu, proponowana ustawa doprowadzi do racjonalizacji podziału zadań i optymalizacji ponoszonych na nie wydatków. Zdaniem ministerstwa, nowa Agencja będzie miała odpowiednie kompetencje, by realizować zadania związane z doradztwem rolniczym, programami pomocowymi dla rolnictwa. AROW ma też docelowo zarządzać nowymi instrumentami wsparcia i stabilizowania sytuacji w rolnictwie, jak np. ochrona dochodów rolniczych, marketing rolny oraz scalanie i wymiana gruntów.

AROW zostanie utworzona z połączenia ANR i ARR. Zasadniczo będzie wykonywała ona zadania dotychczas wykonywane przez obie agencje, z tymże zadania ARR jako agencji płatniczej zostaną przejęte przez ARiMR.

Dzięki takiemu rozwiązaniu zostanie również ograniczona liczba agencji płatniczych w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej funkcjonujących w Polsce z dwóch (ARiMR i ARR) do jednej (ARiMR), co stanowi drugi element optymalizacji. Oznacza to, że w jednej agencji zostaną skupione funkcje płatnicze, a w drugiej (AROW) – funkcje rozwojowe, promocyjne i edukacyjne.

Projekt zakłada, że nowa Agencja będzie podlegała ministrowi rolnictwa, a na jej czele stanie Dyrektor Generalny powoływany przez prezesa Rady Ministrów na wniosek ministra rolnictwa. Wybór kandydatów ma się odbywać w drodze konkursu.

Ministerstwo rolnictwa zakłada, ze koszt utworzenia Agencji w okresie 10 lat wyniesie 147 mln zł, natomiast łączne korzyści z utworzenia AROW (w ciągu 10 lat) szacowane są na 1 mln 204 mln zł.

Takie rozwiązanie wymaga zmiany wielu ustaw, wobec tego wszelkie zmiany w obowiązujących przepisach oraz regulacje przejściowe i dostosowujące planuje się uregulować w odrębnej ustawie.

Zakłada się, że nowe regulacje wejdą w życie od 1 stycznia 2017 r.

Projekt ustawy został skierowany do ponad 40 organizacji i związków działających w obszarze rolnictwa. Termin zgłaszania uwag mija 26 sierpnia 2016 r.

Źródło: 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWe Włoszech rozpoczęło się winobranie
Następny artykułWirus, który sprawia, że rośliny stają się atrakcyjne dla trzmieli

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.