Prognozy zbiorów

Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych  prezentuje swoją   trzecią wstępną prognozę 8 gatunków owoców opracowaną w oparciu o informacje autora i 7 niezależnych ekspertów uzyskane od około 400 sadowników posiadających większe i dobrze pielęgnowane sady i plantacje owoców jagodowych.
W lipcu pogoda była nietypowa. Występowały silne gradobicia (dawno nie notowane w naszym kraju) oraz bardzo wysokie temperatury powietrza. Miało to istotny wpływ na wielkość zbiorów i jakość owoców, zwłaszcza jabłek, wiśni, malin i porzeczki czarnej. Jak zawsze, w wielkości zapowiadających się zbiorów są duże różnice pomiędzy naszymi rejonami sadowniczymi. Niższe zbiory spodziewane są na Mazowszu, a wyższe na Kujawach, w Wielkopolsce i Małopolsce. 
 
  
Jabłka. Niekorzystne warunki pogodowe nie będą miały większego wpływu na wielkość zbiorów. Mimo szkód gradowych mogą one być wyższe, niż się spodziewano w czerwcu. Ze względu na szkody gradobicia i przymrozkowe (ordzawienia) wyższy będzie udział jabłek przemysłowych, mniej natomiast owoców na eksport. O tym szczegółowiej będzie mowa na międzynarodowej konferencji 28 listopada na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. W tym roku, spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej, tylko w Polsce mogą być wyższe zbiory niż w roku ubiegłym. Mniejsze mogą być na Ukrainie, a zwłaszcza na Mołdawii i Białorusi, podobne jak w 2011 r. w Rosji i Turcji, a wyższe w Iranie.
 
Wiśnie. Lipcowa pogoda miała wpływ na wielkość owoców w rejonach, w których przy tych upałach było mało opadów, na przykład na Lubelszczyźnie. Z innych powodów, niższe zbiory będą na Mazowszu. Dobre zbiory zapowiadają się na Kujawach w Wielkopolsce oraz na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Z powodu uszkodzeń gradowych niższa jest jakość owoców. Ceny skupu za owoce dobrej jakości powyżej 3,0 zł/kg można uznać za atrakcyjne z ekonomicznego punktu widzenia. Ceny skupu za owoce wiśni w innych krajach wynosiły (w eur/kg): Turcja 0,82;Niemcy  0,80-1,00; Węgry, Ukraina i Rosja 1,00-1,20.
 
 Śliwki, gruszki, czereśnie i truskawki. Zbiory niższe niż w roku ubiegłym.
 
Maliny. Owoce, a także rośliny letnich odmian ucierpiały od upałów, co miało wpływ na wielkość zbiorów, zwłaszcza na Lubelszczyźnie, która jest największym producentem tych owoców w Polsce. Jak na razie w dobrym stanie są rośliny jesiennych odmian. Na skutek długotrwałych upałów w Serbii zbiory zmniejszyły się tam o  około 50%. Cena skupu owoców przekraczała 1,2 eur/kg.
 
Porzeczki czarne. Także ten gatunek ucierpiał od lipcowych upałów. W górnej partii krzewów owoce były drobne i pomarszczone. Dla mnie niezrozumiałe było wstrzymanie przez niektóre zakłady produkujące soki zagęszczone skupu owoców do 10 lipca  oraz duże różnice cen skupu między rokiem ubiegłym a bieżącym. To wymaga dyskusji i wyjaśnień. Ceny skupu loco zakład wynosiły (w eur/kg): Dania 0,45-0,50; Niemcy 0,50-0,60; Węgry, Ukraina i Rosja  0,9-1,1.

 

 
 
 
Lublin, 24 lipca 2012 rok
 
Prof. dr hab. Eberhard Makosz
    

Related Posts

None found

Poprzedni artykułRadiacja szerzej dopuszczona
Następny artykułW Rabie Wyżnej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.