Prognoza zbiorów brzoskwiń w UE 28

W sezonie 2014/2015 zbiory brzoskwiń i nektarynek będą lepsze wobec poprzedniego sezonu, głównie z uwagi na korzystne warunki pogodowe. Owoce te uprawiane są obecnie na powierzchni około 222,08 tys. ha czyli nieznacznie mniejszej niż w poprzednim sezonie (222,35 tys. ha).W sezonie 2014/2015 zbiory oszacowano na 3,99 mln ton – to o ponad 10,6% więcej wobec 3,61 mln ton zebranych w sezonie 2013/2014.
Najwięksi producenci unijni to niezmiennie Włosi, Hiszpanie, Grecy oraz Francuzi. Nieznaczna produkcja notowana jest także na Węgrzech, w Portugalii i Bułgarii. Włochy to największy unijny producent (drugi na świecie – po Chinach) i zarazem konsument brzoskwiń i nektarynek, Hiszpania to największy ich eksporter, Grecja zaś -przetwórca. Włochy to największy unijny producent.

W sezonie 2014/2015 konsumpcja brzoskwiń i nektarynek wzrośnie o około 4% do wielkości 2,87mln ton. Najwięcej tych owoców spożywane jest we Włoszech i Hiszpanii, w postaci świeżej. Państwa unijne są netto eksporterem omawianych owoców – w sezonie 2014/2015 import szacowany jest na około 30,0 tys. ton, a najwięcej na unijny rynek trafi owoców z Chile, RPA i Maroka.

W bieżącym sezonie eksport przekroczy 350,0 tys. on, a najwięcej owoców, według wstępnych szacunków, miało trafić jak co roku do Rosji – jednak opracowanie zostało przygotowane przed wprowadzeniem przez Rosjan embargo na unijne owoce. Wstępnie zakładano wielkość wysyłki w tym kierunku na około 165,0 tys. ton. Poza Rosją co roku spore ilości unijnych brzoskwiń i nektarynek trafiają do Szwajcarii i na Ukrainę – po około 30,0 tys. ton oraz do Brazylii – 28,0 tys. ton i Norwegii – ponad 10,0 tys. ton. Najwięcej jednak kraje unijne eksportują omawianych owoców między sobą, a liderem na wewnętrznym rynku jest Hiszpania, której tegoroczną wielkość eksportu do pozostałych państw unijnych oszacowano na758,5 tys. ton – czyli 60% lokalnych zbiorów kierowane jest na eksport. Drugi co do wielkości eksporter do innych państw członkowskich to Włochy z prognozowaną wielkością 370,0 tys. ton w bieżącym roku. Najwięcej z tych dwóch państw importują Niemcy – około 300,0 tys. ton.

Źródło: FAMMU/FAPA 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułAgro Show 2014 już w najbliższy weekend
Następny artykułZielone Obrazy – ogród zamknięty w ramie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.