Problemy w eksporcie produktów pochodzenia roślinnego do Federacji Rosyjskiej

23 kwietnia br. wpłynęło do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pismo Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Federacji Rosyjskiej (Rossielchoznadzor) o zaniepokojeniu faktem, że eksportowane z Polski produkty pochodzenia roślinnego nie spełniają norm Federacji Rosyjskiej. 
 
Kwestie wypełnienia rosyjskich wymagań eksportowych w zakresie fitosanitarnym oraz bezpieczeństwa żywności, w kontekście pozostałości środków ochrony roślin, są przedmiotem wspólnych dwustronnych kontaktów od 2005 r. Ostatnie rozmowy właściwych służb, dotyczące stwierdzanych nieprawidłowości, przeprowadzone zostały w listopadzie 2013 r. Niestety, szczegółowe informacje o zakwestionowanych przesyłkach nie są przekazywane stronie polskiej, co uniemożliwia szybkie reagowanie na stwierdzane nieprawidłowości oraz przeprowadzenie kontroli u podmiotów naruszających rosyjskie normy. 
 
Z uwagi na powyższe, Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa ponownie przypomina o ostrzejszych, niż obowiązujące w Unii Europejskiej, wymaganiach w eksporcie produktów pochodzenia roślinnego na rynek rosyjski, w szczególności w zakresie dopuszczalnych poziomów pozostałości środków ochrony roślin w owocach i warzywach. Informacje w tym zakresie zostały przekazane eksporterom na konferencji w dniu 28 listopada 2013 r. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W trakcie spotkania szeroko omówione zostały zgłaszane przez stronę rosyjską nieprawidłowości w eksporcie oraz konieczne do wdrożenia działania, mające na celu ich wyeliminowanie. W związku z restrykcyjnymi wymaganiami rosyjskimi wydane zalecenia obejmowały m.in.: dbałość o spójność dokumentów eksportowych (fitosanitarnych i pozostałych: handlowych i transportowych itp.), wdrożenie przez producentów i eksporterów procedur kontroli wewnętrznej i powołania pełnomocników do spraw jakości, a także wykonywanie odpowiednich badań laboratoryjnych dotyczących bezpieczeństwa żywności. Szczegółowe wytyczne zostały przekazane zainteresowanym podmiotom również w formie indywidulanych pism, a ponadto zostały zamieszczone a następnie ponawiane, na stronie internetowej PIORiN. Przedmiotowe zalecenia były również przekazywane przez PIORiN producentom i eksporterom podczas wielu konferencji organizowanych w tym zakresie. 
 
Reasumując, Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa ponownie zaleca producentom i eksporterom bezwzględne przestrzeganie wymagań Federacji Rosyjskiej i wydanych zaleceń.

Za: mrirw.gov.pl
pg 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPodkarpackie lasy ostoją dzikiej zwierzyny
Następny artykułPonad 40 procent uczniów idzie do szkoły bez śniadania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.