Prezydent Bronisław Komorowski podpisał we wtorek ustawę zakładającą, że w 2015 i 2016 r. za rolników posiadających gospodarstwo mniejsze niż 6 hektarów składkę zdrowotną - tak jak obecnie - zapłaci budżet.
Ustawa o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników zakłada, że za rolników, którzy mają gospodarstwo mniejsze niż 6 hektarów przeliczeniowych, składkę zapłaci – tak jak dotychczas – budżet państwa (w tym wypadku KRUS). Natomiast rolnicy posiadający ponad 6 ha przeliczeniowych będą musieli płacić po 1 zł za każdy hektar za siebie, a także za domowników. Rolnicy prowadzący tzw. działy specjalne produkcji rolnej płacą składkę w wysokości 9 proc. kwoty stanowiącej 33,4 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
Ustawę o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników stworzono w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2010 r., który zakwestionował przepisy dotyczące opłacania tych składek przez budżet za wszystkich rolników, niezależnie od ich dochodów. W momencie, gdy uchwalano tę ustawę, nie można było obliczyć faktycznych dochodów rolnika; dlatego rząd zaproponował, by składkę zróżnicować w zależności od ilości posiadanej ziemi.
Przepisy uchwalono w styczniu 2012 r. i początkowo miały obowiązywać tylko w 2012 r., czyli do czasu wejścia w życie podatku dochodowego w rolnictwie. Z uwagi na przedłużające się prace nad tym podatkiem, trzeba było wydłużyć termin obowiązywania przepisów na kolejne lata.
Uchwalone przez Sejm 5 grudnia przepisy nowelizacji ustawy są tożsame z tymi, które obowiązywały w latach 2012-2014. Podpisana przez prezydenta nowelizacja przedłuża obowiązywanie ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników na kolejne dwa lata – do 31 grudnia 2016 r.
za: