„Celem nowelizacji jest zmodyfikowanie metody obliczania podatku rolnego – możliwość ustalenia optymalnej stawki tego podatku, nie uzależnionej od wahań rynkowej koniunktury. W opinii projektodawcy ustawy wprowadzany sposób obliczania wysokości podatku rolnego stabilizuje perspektywę finansową gospodarstw rolnych oraz stwarza lepszą możliwość planowania dochodów i wydatków z tytułu prowadzonej działalności” – napisano w komunikacie.
W nowelizacji zaproponowano zastąpienie okresu trzech kwartałów roku poprzedzającego rok podatkowy, który przyjmuje się do obliczania średniej ceny skupu żyta, okresem wcześniejszych jedenastu kwartałów. Średnia cena skupu żyta stanowi podstawę naliczania wysokości podatku rolnego.
„Zdaniem autorów projektu ustawy wydłużenie okresu obliczania średniej ceny skupu żyta ma ustabilizować oraz urealnić cenę skupu żyta w dłuższym okresie i uniezależnić sposób jej obliczania od okresowych lub chwilowych wahań cen na rynku zbóż” – napisano w komunikacie.
Przyjęcie średniej ceny skupu z 11 kwartałów ma przyczynić się do zmniejszenia różnic w wysokości podatku płaconego przez rolników z 1 ha w kolejnych latach oraz wpłynie na stabilizację w zakresie planowania przez gminy przychodów z tego tytułu.
„W toku prac legislacyjnych stwierdzono, że przedkładana nowelizacja ustawy o podatku rolnym jest próbą złagodzenia gwałtownych wahań rynkowych będących wynikiem niezależnych procesów zachodzących w światowej gospodarce – wpływających pośrednio (zwłaszcza jeśli są znaczące) na wysokość ustalanego podatku rolnego” – wskazano w komunikacie.
Dodano, że zamiarem autorów zmian było wypracowanie mechanizmu, który spowoduje, że wysokość podatku rolnego odzwierciedli długofalowe tendencje na rynkach zbóż i będzie adekwatna do cen produktów i kosztów związanych z organizacją produkcji uśrednionych w dłuższej perspektywie czasowej. „Do obliczania powyższego podatku za 2013 r. będą stosowane przepisy dotychczasowe” – zaznaczono.
Źródło: