Potrzeba nowelizacji ustawy wynikała m.in. z likwidacji od 1 września br. Agencji Rynku Rolnego, odpowiadającej za program dostarczania mleka oraz warzyw i owoców do szkół. Ponadto te dwa dotychczas odrębne unijne programy zostały połączone i od roku szklonego 2017/2018 będą realizowane jako jeden program.
Znowelizowana ustawa doprecyzowuje przepisy dotyczące obowiązku zawierania pisemnych umów na dostarczanie produktów rolnych, które według założeń resortu rolnictwa mają wzmocnić pozycję producenta rolnego. Za brak takich umów, które dotychczas musiały być zawarte w formie pisemnej, groziły wysokie kary. Przepisy te, które zaczęły obowiązywać od lutego br., były krytykowane przez odbiorców produktów rolnych – przetwórców i branżę handlową, jak również przez rolników.
Znowelizowana ustawa dopuszcza możliwość zawarcia umowy drogą elektroniczną oraz skraca obowiązek przechowywania umów do dwóch lat. Zróżnicowano również wysokość kar za nabycie produktów rolnych bez umowy – będzie to 10 proc. wartości transakcji, a gdy umowa będzie wadliwa – do 5 proc. wartości transakcji.
Nowe przepisy nie będą stosowane w przypadku sprzedaży bezpośredniej, a także rolniczego handlu detalicznego oraz producentów należących do grup producentów i spółdzielni.
Ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów dotyczących Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, które zaczną obowiązywać od 1 września 2017 r.
Źródło: