Powstała Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi

Polską Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi powołali w poniedziałek podczas spotkania w Strumieniu (Śląskie) reprezentanci 36 gmin z 15 województw. Samorządowcy chcą się wymieniać doświadczeniami i realizować wspólne przedsięwzięcia służące rozwojowi obszarów wiejskich.

Pierwszą przewodniczącą została burmistrz Strumienia Anna Grygierek.
 
W zamierzeniach sygnatariuszy Sieć ma się stać ogólnopolską platformą współdziałania gmin wiejskich, miejsko-wiejskich oraz innych podmiotów na rzecz rozwoju społeczności i obszarów wiejskich. – Na razie zaczniemy od wymiany doświadczeń. (…) Często patrzymy na partnerów z zagranicy, a tak naprawdę dużo możemy się nauczyć od siebie nawzajem. (…) W przyszłości będziemy też realizowali wspólne projekty – powiedziała Grygierek.
 
Burmistrz Strumienia dodała, że poprzez wspólne inicjatywy i bezpośrednie kontakty, wzorowane na współdziałaniu gmin partnerskich, Sieć będzie wypracowywała i upowszechniała wzorcowe oraz nowatorskie rozwiązania. Ich celem będzie aktywizacja społeczności gminnych. – W wielu gminach myśli się tylko o zadaniach inwestycyjnych, a zapomina o najważniejszym – ludziach i aktywizacji społecznej – wyjaśniła.
 
Pierwsze projekty, którymi zajmie się organizacja, to m.in. stworzenie fundacji wspierającej społeczeństwo informatyczne, a także zorganizowanie sieci najciekawszych wsi w Polsce, jako markowego produktu turystycznego, bazującego na zasobie dziedzictwa kulturowego. – To byłby pomysł nawiązujący do istniejących sieci najpiękniejszych wsi we Francji, czy Walonii – powiedział jeden z inicjatorów powstania Sieci, wojewoda opolski Ryszard Wilczyński, który jest zarazem wiceprezesem Europejskiego Stowarzyszenia Rozwoju i Odnowy Wsi.
 
Wojewoda w rozmowie z PAP podkreślił, że od 15 lat działa na rzecz odnowy polskiej wsi. – Zaszczepiałem w Polsce ideę odnowy wsi. W 1997 roku w województwie opolskim ruszył pierwszy program tego typu w Polsce. W tej chwili jest ich w różnych regionach pięć. W ubiegłym roku sześć gmin wystąpiło z inicjatywą, aby stworzyć sieć odnowy i rozwoju wsi. (…) Liderem został Strumień, wspierany przez Śląski Związek Gmin i Powiatów – powiedział Wilczyński.
 
Obok Strumienia od początku w projekt zaangażowane były samorządy Czarnej Dąbrówki i Gniewina (Pomorskie), Gogolina i Popielowa (Opolskie) i Dzierżoniowa (Dolnośląskie).
 
Grygierek wyraziła nadzieję, że inicjatywa będzie się rozrastała. Jak zapewniła, są już kolejne samorządy zainteresowane przystąpieniem do niej.
 
We wtorek przedstawiciele gmin zrzeszonych w Sieci wezmą udział w Strumieniu w konferencji „Najlepsze praktyki w partycypacyjnym zarządzaniu gminą wspierającą lokalne procesy odnowy wsi”, a także wizycie studyjnej w sołectwie Drogomyśl.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułMechaniczne cięcie jabłoni
Następny artykułSadownicy dzielą się nowościami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.