Poprawa innowacyjności sektora ogrodniczego – pierwsze podsumowania programu

Instytut Ogrodnictwa podsumowuje podczas dwudniowego seminarium (19-20 grudnia) efekty pierwszych sezonów prac zespołów, które zaangażowały się w realizację programu „Działania na rzecz poprawy konkurencyjności i innowacyjności sektora ogrodniczego z uwzględnieniem jakości i bezpieczeństwa żywności oraz ochrony środowiska naturalnego”.

W poniedziałek 19 grudnia zaprezentowano rezultaty prac z obszarów programu: „Postęp biologiczny”, „Bezpieczeństwo żywności i ochrona środowiska” oraz „Rozwój zrównoważonych metod produkcji ogrodniczej”. Dzisiaj (20 grudnia) poznamy wyniki działań zespołów realizujących tematy z obszarów „Rozwój zrównoważonych metod produkcji ogrodniczej”, „Działania na rzecz rozwoju pszczelarstwa w warunkach zmieniającego się środowiska” i „Upowszechnianie i wdrażanie wiedzy na rzecz poprawy konkurencyjności i innowacyjności sektora ogrodniczego z uwzględnieniem jakości i bezpieczeństwa żywności oraz ochrony środowiska naturalnego.

Program nadzorowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest realizowany od ubiegłego roku przez pracowników Instytutu Ogrodnictwa i zakończy się w roku 2020.

O dotychczasowych rezultatach prac w Skierniewicach będziemy informować w najbliższych dniach  w naszym portalu. 

Zakładam, że nie tylko sadowników odwiedzających ogrodinfo.pl zaintrygowała nazwa prezentowananego tutaj jabłka. Tak, skojarzenia mają Czytelnicy prawidłowe – proponowana dla tej nowej odmiany wyhodowanej w Instytucie Ogrodnictwa nazwa wiąże się z nazwiskiem znanym każdemu naszemu (i nie tylko naszemu) sadownikowi. COBORU w Słupi Wielkiej odrzucił cztery przesłane przez hodowcę propozycje nazw dla nowej odmiany jabłoni (jak wyjaśniał prof. E. Żurawicz – nie musi przy tym podawać przyczyn odmowy zarejestrowania kreacji pod proponowana nazwą). Piąta propozycja – niejako na przekór – niespodziewanie została zaakceptowana i przesłana do CPVO w Angers. I to by było na tyle… 

Tekst i fot.P. Grel

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPróbowali wyłudzić prawie 400 milionów zł dotacji unijnych
Następny artykułPogarsza się opłacalność produkcji owoców i warzyw w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.